Zaplatili jste milion zbytečně

Zaplatili jste milion zbytečně

Několikrát se na jednání zastupitelstva i v místních médiích probírala tzv. rada tepelného hospodářství. Jen připomenu, že je to parta lidí zčásti tvořená zaměstnanci Veolie a zčásti vybranými členy zastupitelstva, kteří „radí“ Veolii, jak co nejlépe nakládat s městskou výtopnou a tepelným hospodářstvím. Ty zastupitele si ovšem vybrala sama Veolia, město s tím nemělo a nemá nic společného. V tomto spolku vyvolených se za dobu jeho existence vystřídalo 5 zastupitelů, dva v období 2010 – 2014 a tři v období 2014 – 2018.

Práce v té radě je honorovaná. Za dobu její existence zaplatila Veolie zastupitelům, které si vybrala, hrubým odhadem okolo milionu korun. Ty peníze musí Veolia pochopitelně vydělat, kde jinde by je vzala. Ale nedává je do nákladů, protože k tomu neexistuje žádný legální důvod, ta rada nemá oporu v zákonech ani v nájemní smlouvě s městem, tu si prostě Veolia vymyslela. Takže musí generovat vyšší zisk, aby zbylo i na akcionáře. Zisk Veolie v Mariánských Lázních se dlouhodobě pohybuje přes 10 %, ale Veolia dokáže i 25 %. Mimochodem, má-li takové zisky, pak se nemůžeme divit, že v jejím mateřském státě, tedy ve Francii, mají pracující 35 hodinový pracovní týden a stávkují a protestují si dle libosti. Francie na to má, když my jí to pomáháme přes daně z dividend financovat. A zisky a dividendy má Veolia slušné proto, že má dobré lobbisty, u nás placené členy teplorady.

Honorovaná ovšem je i práce zastupitele, u toho řadového sice hanebně, ale s tím všichni přece do voleb šli. A šli do voleb také s tím, že budou hájit zájmy města, tedy i zájmy majitele mariánskolázeňské výtopny. Tím je stále ještě město, Veolia jí má jen pronajatou. Být placen za jednu práci dvakrát, no řekněte, kdo by to nechtěl. Ten milion na odměnách pro zastupitele, co jako sedí v té teploradě, jste zaplatili zbytečně. Čtyři z těch vyvolených kandidují opět, najdete je u ODS, u ANO i bohužel i u Pirátů, budou-li zvoleni, budete jim zřejmě i nadále přispívat na jejich kapesné.

Dušan Vítek