Jaká je krajská a komunální politika? Co vše řeší krajské zastupitelstvo nebo proč jít volit hnutí Volba pro kraj? To je jen stručný výčet otázek, na které v následujícím rozhovoru odpovídá místostarosta Sokolova, krajský zastupitel Karlovarského kraje a kandidát na senátora Jan Picka.
Proč mám jít jako občan volit do krajských voleb? Co mi to přinese?
Právo svobodné volby je jedním ze základů demokracie. Zvolit si zodpovědně své krajské zastupitele je samozřejmě otázkou zájmu o dění kolem sebe nebo o kvalitu svého života a života svých blízkých. Pokud nám není lhostejné, kde žijeme a v jakých podmínkách, měli bychom si přečíst volební programy a jít volit.
V čem je krajská politika pro mě jako občana přínosná? Jaký je její smysl?
Kraj je po státu druhým největším územním celkem, do kterého se volí. Krajské zastupitelstvo rozhoduje o otázkách směřování kraje, jeho rozvoje a u nás na Sokolovsku například o takzvané transformaci regionu. Ta v sobě zahrnuje zahlazení následků hnědouhelné těžby, úbytku pracovních míst a zvyšování životní úrovně obyvatel. Rozhodování krajského zastupitelstva, krajské rady nebo i jednotlivých krajských úředníků proto v naprosté většině ovlivňuje přímo či nepřímo náš život.
Co krajská politika řeší? Jak vlastně prakticky funguje?
Krajský úřad je prakticky prodlouženou rukou státu a proto řeší téměř všechny otázky života v daném kraji. U nás je to kraj Karlovarský a krajští zastupitelé se tedy zabývají dopravní obslužností měst a obcí, otázkami kvality školství, zdravotnictví nebo třeba sociálních služeb. Velmi důležitým tématem posledních let je i rozvoj našeho kraje, úspěšné čerpání dotací z podpůrných národních i evropských projektů nebo třeba podpora lázeňství a cestovního ruchu.
Jaký je rozdíl mezi krajskou a komunální politikou?
Krajská politika je o úroveň výše než ta komunální. Není sice tak blízko občanům, ale její kroky a rozhodnutí velmi významně ovlivňují životy lidí v obcích a městech daného kraje. S tím souvisí i takzvaná zákonodárná iniciativa, kterou ale v Karlovarském kraji bohužel využíváme velmi málo a v mnoha případech vůbec.
Jak prakticky může jednotlivý krajský zastupitel prosadit nějakou zásadní věc ve velkém množství členů v zastupitelstvu?
Pokud se bavíme o zásadní věci, tak lze předpokládat, že na ni nebude sám a bude mít podporu mnoha svých kolegů. Pokud by se ale opravdu našla zásadní věc, se kterou přichází jeden z krajských zastupitelů, musí na ni upozornit, vysvětlit svůj úmysl nebo své zjištění a získat pro schválení dané věci většinu ostatních zastupitelů. Ne vždy se to samozřejmě povede, ale smysluplné věci většinou podporu krajských zastupitelů získají.
Co se konkrétně vám podařilo prosadit za své funkční období zastupitele v kraji?
Jako krajský zastupitel se aktivně podílím na vzniku pracovních skupin zabývajících se rozvojem sokolovského regionu a to zejména v návaznosti na čerpání z Fondu pro spravedlivou transformaci. Jako úspěch také hodnotím větší propojení vedení Karlovarského kraje a Mikroregionu Sokolov východ, kterého jsem předsedou. Tento svazek se podařilo zapojit do jednání o transformaci našeho kraje a hlas Sokolovska je tam tedy silně slyšet. Mohu říci, že jsem během uplynulých čtyř let pomohl prosadit mnoho dobrých věcí, které pozitivně ovlivnily nebo ovlivňují život v Karlovarském kraji.
Můžu se já – jako obyčejný občan – spojit se zástupcem zastupitelstva, komise či výboru a předložit nějaký návrh na změnu v našem kraji?
Krajský zastupitel je zvoleným zástupcem obyvatel kraje a komunikace s ním by tedy pro něj měla být samozřejmostí. Já osobně tuto možnost nejen vítám, ale pravidelně vyhledávám a jsem připraven přenášet jakékoliv podněty občanů našeho kraje k těm, kteří o nich mohou rozhodnout, tedy k vedení kraje a krajským zastupitelům.
Už se nějaký takový případ stal? Už vás nějaký občan oslovil a chtěl s něčím konkrétně pomoci? A pokud ano, s čím a jak to dopadlo?
Podnětů dostávám mnoho a to jednak jako místostarosta Sokolova, tak i jako krajský zastupitel. Musím tedy vždy pečlivě zvážit, zda se jedná o téma našeho města, tedy Sokolova, regionu tedy Sokolovska nebo celého Karlovarského kraje. Nejčastěji se na mě obrací žadatelé o krajské granty a dotace. Chtějí poradit s podáním žádosti nebo mě požádají o zastupitelskou podporu. Samozřejmě, pokud je to v mých silách, rád pomohu.
Proč mám volit do kraje zrovna hnutí Volba pro kraj? V čem jsou jeho lidé výjimeční?
Zásadní důvody jsou čtyři. Především jde o slušné lidi a to opravdu není v dnešní době málo. Jde rovněž o velké patrioty našeho kraje a odborníky, kteří rozumí oblastem, ve kterých by rádi v případě zvolení do krajského zastupitelstva pracovali. Na naší kandidátce najdete starosty, místostarosty, radní, sportovce, lékaře, podnikatele, ale také pěstouny, dobrovolné hasiče nebo třeba odborníky na sociální služby, lázeňství a kulturu. Od většiny ostatních politických stran se lišíme tím, že všichni žijeme a pracujeme v Karlovarském kraji a hnutí vzniklo pro zlepšení životních podmínek v Karlovarském kraji. Nemáme tedy žádnou pražskou centrálu nebo pražské šéfy, kteří by nám říkali, co máme dělat, jak máme hlasovat a rozhodovat. Podstatné je také zmínit, že naši kandidáti nebyli a nejsou spojeni s žádnou korupční aférou nebo trestnou činností.
Jak sám vnímáte práci kraje? Dá se nějak vylepšit? Je to progresivní instituce? Je otevřená nápadům, možnostem?
Vrátím se na začátek, kdy jsem zmiňoval důležitost chodit k volbám. Na základě součtu hlasů získají nebo nezískají jednotlivé strany a uskupení mandáty a zvolené zastupitele. Ti se pak musejí dohodnout, aby vznikla většinová koalice a menšinová opozice. A právě to je pro další budoucnost kraje velmi důležité. Záleží totiž na tom, z kolika subjektů je koalice složená a jak moc se liší nebo naopak přibližují jejich volební programy. Většina věcí je totiž o komunikaci, která někdy v minulých letech vázla, ale v posledních měsících se to zlepšilo a hodně se diskutovalo o otázkách rozvoje našeho kraje. Musím ale přiznat, že například oblast školství je pro mě zklamáním. Vedení našeho kraje stále přešlapuje na místě a pozitivní změny směřující ke zkvalitnění středního a učňovského školství vidět opravdu nejsou. A to platí i o škole vysoké.
Je pro vás osobně krajská politika tzv. meta? Nebo je vám bližší možnost denodenní práce pro Sokolovsko a setkávání s občany?
Jak jsem již zmínil. Jsem místostarostou Sokolova a krajským zastupitelem. Funkce mezi sebou nerozlišuji. Snažím se pracovat pro lidi, pomáhat jim řešit jejich problémy, dělat ze Sokolovska a celého Karlovarského kraje příjemnější místo pro život a pro turisty zajímavou a vyhledávanou oblast k odpočinku, sportu nebo poznávání. Politika pro mě není meta, ale každodenní práce a hlavně obrovská důvěra lidí, kterou nechci zklamat. Mojí prioritou je má rodina, která mě podporuje, dodává mi energii a je mi oporou. A to považuji za nejdůležitější a nejpodstatnější ve svém životě.
Bc. Jan Picka
- mnoho let vedoucí jednoho ze středisek SOTES (Sokolovské technické služby)
- uvolněný ředitel Městského domu kultury v Sokolově (pro pozice starosty města města a následně místostarosty)
- od r. 2006 v zastupitelstvu města Sokolov
- 2010 - 2014 jedním z radních pověřených vedením městské policie
- bývalý starosta a současný místostarosta města Sokolov zodpovědný za Odbor rozvoje města a Odbor správy majetku, školství a sportu
- člen projektu Bezpečné město
- člen komise zabývající se drogovou problematikou
- člen Komise bezpečnosti a prevence kriminality Rady Karlovarského kraje
- v červenci 2023 se stal členem Komise pro transformaci regionu, Fond spravedlivé transformace a energetiky
- karlovarský krajský zastupitel
- aktivní podporovatel partnerských vztahů mezi městem Sokolov a německými Schwandorfem a Saalfeldem
- předseda Hospodářské a sociální rady Sokolovsko (HSRS)
- předseda Mikroregion Sokolov východ
- viceprezident Euregio Egrensis
- předseda dozorčí rady Vodárna Sokolovsko
- jednatel koupaliště Michal za město Sokolov
- člen předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK)
Nejlepší sportovci Mariánských Lázní za rok 2024 🏆
V pátek 15. března proběhlo ve Společenském domě Casino slavnostní vyhlášení nejlepších sportovců Mariánských Lázní za uplynulý rok. Gratulujeme všem oceněným a děkujeme nejen sportovcům, ale i trenérům a klubům za jejich skvělou práci!
Ceny předával mimo jiné náš člen Tomáš Marzy (VOK), který jako předseda Komise sportu Rady města Mariánské Lázně dlouhodobě podporuje rozvoj sportu v regionu. Zároveň je členem krajské Komise pro tělovýchovu a sport, předsedou HC Mariánské Lázně a prezidentem tenisového klubu TCF Schicht Mariánské Lázně.
📌 Sport v Mariánských Lázních má pevné základy a my budeme i nadále podporovat jeho rozvoj!
#mariánskélázně #VOK #volbaprokraj #podporasportu #nejlepšísportovci #sportujeme #Karlovarskýkraj ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
🔹 Týden v Chebu očima místostarosty, Pavla Pagáče (VOK) 🔹
Jak vypadá pracovní týden místostarosty Chebu? Rozhodně není o nudě! 🚀 Podívejte se na pár klíčových momentů 11. týdne roku 2025, které ukazují, co všechno se řeší na úrovni města.
✅ Bezpečnost na prvním místě
🔹 Jednání s Městskou policií a krizovým řízením
🔹 Příprava výběrového řízení na vybavení pro hasiče 🚒
🔹 Schůzka k zajištění bezpečnosti při oslavách osvobození
✅ Sport a volný čas
🔹 Jednání Komise pro sport a volnočasové aktivity
🔹 Příprava tradičního hasičského bálu
🔹 Podpora házené – účast na zápasech HC Hvězda Cheb & Baník Most
✅ Investice a rozvoj města
🔹 Místní šetření – kontrola ulic K Nemocnici, Skalka a Na Vyhlídce
🔹 Schůzka k dopravním úpravám křižovatky u Tesca
🔹 Jednání s příspěvkovými organizacemi města (školy, školky...)
🔹 Zastupitelstvo města Chebu
✅ Setkání s občany a partnery
🔹 Hovory s občany – přímá komunikace o tom, co je ve městě trápí 🏡
🔹 Setkání s opozicí – otevřená diskuze o budoucnosti města
🔹 Spolupráce s hasiči, projektanty i dalšími organizacemi
📌 A co víkend?
👉 Hasičský bál, sportovní akce a podpora místních komunit. 💪
Cheb jede naplno a my budeme i nadále sledovat dění v regionu.
#Cheb #KarlovarskýKraj #VOK #VolbaProKraj #Bezpečnost #Sport #RozvojMěsta #Hasiči #Házená #MěstskáPolitika ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Veřejná vysoká škola v Karlovarském kraji? Velká šance i velká výzva
Jedním z nejdiskutovanějších témat v Karlovarském kraji je v současné době vznik veřejné vysoké školy. Iniciativa směřující k tomuto kroku trvá již několik let a téma se již dostalo i do vlády. Ta by samozřejmě měla co nejdříve vyslovit souhlas a pomoci s realizací celého projektu. Ostatně financování vysokých škol spadá přímo pod ministerstvo školství.
„Jsem rozhodně pro zřízení školy a co víc, školy samostatné. A to i přesto, že si dobře uvědomuji množství otázek, které je potřeba před jejím zřízením zodpovědět. Musíme vědět, ve kterém městě a v jakých prostorách vysoká škola najde své zázemí. Ubezpečit se, že najdeme dostatečné množství pedagogů na straně jedné a stejně tak, zda budeme schopni školu naplnit dostatečným počtem studentů a to z dlouhodobého hlediska. Důležité bude také správné zaměření vysoké školy a v návaznosti i samotné uplatnění absolventů,“ říká krajský zastupitel a místostarosta Sokolova Jan Picka (hnutí VOK – Volba pro kraj) a dodává:
„Ano, hledání odpovědí na všechny tyto dotazy nebude jednoduchým úkolem, ale pokud chceme zvyšovat vzdělanost v našem kraji, pokud chceme snížit odchod mladých lidí do jiných regionů, musíme tuto výzvu přijmout a bez ohledu na stranická trika, alespoň v tomto, táhnout za stejný konec provazu.“
Podobný názor má Štěpánka Černá (hnutí VOK – Volba pro kraj), která je chebskou radní pro školství. Ta upozorňuje na skutečnost, že Karlovarský kraj je dlouhodobě jediným regionem v Česku, který nemá svou vlastní veřejnou vysokou školu. Tato situace vede k odlivu mladých talentů do jiných krajů, především do velkých měst.
„To by se pravděpodobně částečně změnilo a region by tak mohl získat vzdělanější populaci, což by mělo mít pozitivní dopad na trh práce i celkový rozvoj kraje. Dalším benefitem by byla možnost specializace na obory, které odpovídají specifikům Karlovarského kraje, jako je lázeňství, cestovní ruch, zdravotnictví. Takové zaměření by mohlo být atraktivní i pro zahraniční studenty, zejména z německy mluvících zemí. Pro místní by zase byla výhodou větší dostupnost vysokoškolského vzdělání, protože řada studentů si nemůže dovolit studium v jiných městech kvůli finanční náročnosti, proto často volí jiné životní dráhy,“ konstatuje Štěpánka Černá, která však upozorňuje i na možná rizika spojená s otevřením vysoké školy:
„Zásadní otázkou je dostatečný počet studentů. Karlovarský kraj má relativně nízký počet obyvatel, což by mohlo znamenat, že by se vysoká škola potýkala s nedostatkem uchazečů. Zároveň by škola musela soupeřit s již zavedenými univerzitami v jiných městech, které nabízejí více oborů a mají vyšší prestiž. Další výzvou by byl nábor kvalitního akademického personálu. Učit na nově vzniklé škole v regionu, který nenabízí tak atraktivní zázemí jako větší města, nemusí být pro pedagogy lákavé.“
Přesto se zdá, že by vysoká škola mohla mít šanci na úspěch. Musí se podařit najít vhodný model financování, zapojit do spolupráce regionální firmy a nabídnout atraktivní a perspektivní studijní programy. Pokud se toto podaří a pokud se najdou vhodné prostory pro kvalitní výuku i zázemí vysoké školy, dá se očekávat, že nová univerzita přinese Karlovarskému kraji nejen více vzdělaných odborníků, ale i celkové oživení tohoto regionu.
#KarlovarskýKraj #VOK #Volbaprokraj #VysokáŠkola #Vzdělání #Budoucnost #StudentskýŽivot #RozvojRegionu ... See MoreSee Less
Learn More
17 CommentsComment on Facebook
Karlovarská online pohotovost pomáhá!
Obyvatelé kraje už ji využívají a první zkušenosti jsou pozitivní. Rychlá konzultace s lékařem jim ušetřila cestu do nemocnice i dlouhé čekání.
„Nemusela jsem s dětmi nikam jezdit, vše se vyřídilo po telefonu," říká maminka malé dcerky.
✅ Okamžitá lékařská pomoc z domova
✅ Bez zbytečných cest a čekání
✅ Dostupná v celém kraji
Podívejte se na video a zjistěte víc.
#VolbaProKraj #VOK #OnlinePohotovost #KarlovarskýKraj #ZdravotníPéče #BezČekání #Telemedicína ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Ani v malé obci Karlovarského kraje se rozvoj nezastavil, a v Rotavě je to už zavedený normální provoz 👏👍💪
#rotava #volbaprokraj #Karlovarskýkraj #investive ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Volby 2025: Koho volit?
Na podzim nás čekají volby do Poslanecké sněmovny a politické strany už naplno rozjíždějí své kampaně. Na politické scéně se kromě tradičních hráčů objevují i nové subjekty, které se snaží získat důvěru voličů.
Martin Maleček, dlouholetý starosta Hroznětína a člen našeho hnutí, sdílí svůj pohled na nadcházející volby a otázku, kterou si klade mnoho z nás: Koho vlastně volit? Jak se rozhodnout správně, když z předchozích voleb přišlo zklamání a nové subjekty zatím příliš důvěry nevzbuzují?
Jasné však je, že volit znamená mít hlas. Ať už jste pevně rozhodnutí, nebo stále váháte, klíčové je využít své voličské právo a sledovat, kdo co nabízí.
Jak to vidíte vy? Už máte jasno, koho v říjnu 2025 podpoříte, nebo zatím čekáte, co strany a kandidáti představí?
#Volby2025 #Karlovarskýkraj #VOK #volbaprokraj #politika #Demokracie #můjhlas #komunálnípolitika #poslaneckásněmovna ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Společně pro Sokolov vám milé dámy dnes od 15.30 věnují kytičku k zítřejšímu svátku 🌷🌹
Dostat ji můžete na dvou místech v Sokolově, ale více se dozvíte v pozvánce 👇👇👇
#SOKOLOV #spolecneprosokolov #hnutivolbaprokraj ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
📢 Z jednání krajské komise: Hotel Klínovec a další klíčová témata 🏛️⛰️
Na jednání Komise pro přeshraniční spolupráci, cestovní ruch, lázeňství a UNESCO Karlovarského kraje se řešilo několik důležitých bodů:
✅ Institut lázeňství a balneologie – přehled aktuálních kroků.
✅ Rozvoj cestovního ruchu – využití dotačních prostředků pro infrastrukturu.
✅ Hotel Klínovec – hledání cest k záchraně památkového komplexu.
✅ Individuální dotace pro Františkovy Lázně – neschválení podpory pro zahájení lázeňské sezony 2025.
💬 Zvláštní pozornost byla věnována záchraně Hotelu Klínovec. Člen komise Rudolf Chlad (Volba pro kraj - VOK) zdůraznil nutnost jasného finančního plánu a odpovědnosti za případná rizika:
🗣️ „Jsem všemi deseti pro zachování hotelu na Klínovci. Vůči současnému záměru ale mám řadu otázek, na něž jsem zatím nedostal ani částečnou odpověď. Zajímalo mě například, když se projekt nepovede, kdo ponese finanční újmu, kolik bude tratit město. Stejně tak mě překvapilo, že dosud není projekt na rekonstrukci celého komplexu. Jak mohou finančně rozhodovat, kdo bude co platit, když nemají projekt?“ (Zdroj: Seznam Zprávy)
📌 Komise pověřila Ing. Andreu Pfeffer Ferklovou, MBA jednáním o dalším postupu rekonstrukce hotelu.
📌 Sledujte nás pro další informace o budoucnosti Hotelu Klínovec a dalších klíčových projektech v Karlovarském kraji.
#KarlovarskýKraj #Volbaprokraj #VOK #ZachranaKlínovce #Památky #CestovníRuch #KrušnéHory ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Pokud ještě nejste registrovaní do Karlovarské on-line pohotovosti a uvažujete o tom, zde praktický návod, jak na to. Registrace na ⬇tomto odkazu⬇
www.karlovarskapohotovost.cz/prihlasit
#Karlovarskýkraj #onlinepohotovost #zdravotnípéče #modernízdravotnictví #dostupnápéče #erecept ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook