Výbory a komise Karlovarského kraje

Výbory zastupitelstva Karlovarského kraje

Krajské výbory a komise jsou poradním orgánem, nemají žádnou rozhodovací pravomoc, ale mohou RKK/ZKK předkládat svá doporučení, nápady a náměty (pokud je na jednání výboru/komise doporučeno a schváleno) - to v podstatě může udělat kdokoliv - stačí se s námětem/nápadem/žádostí apod. obrátit obecně na kraj (hetjmana, hejtmanku/zástupce či zástupkyni rkk/zkk). Jinak se výbor i komise na svých jednáních řídí plánem práce.

Majetkový výbor

Majetkový výbor se stará o majetkové oblasti Karlovarského kraje. Zabývá se převážně majetkoprávním vypořádáním nemovitých věcí s územně samosprávnými celky a dalšími právnickými a fyzickými osobami, prodejem a dalším nakládáním s nepotřebným nemovitým majetkem Karlovarského kraje nebo likvidací nepotřebného movitého majetku kraje a jeho příspěvkových organizací.

Výbor pro venkov, zemědělství a životní prostředí

Výbor pro venkov, zemědělství a životní prostředí je poradním orgánem Zastupitelstva Karlovarského kraje. Spolupracuje s Odbory regionálního rozvoje a životního prostředí Karlovarského kraje.

Zabývá se rozvojem venkova v rámci regionů Karlovarského kraje, spolupracuje s Místními akčními skupinami (MAS), zemědělci a obcemi. Podílí se na zpracování podmínek jednotlivých dotačních programů Karlovarského kraje a motivuje obce k účasti v soutěži Vesnice roku. Zabývá se dotacemi v oblasti životního prostředí, patří sem správa vodní hospodářství, ochrana krajiny, lesní hospodářství, myslivost a rybářství.

Výbor pro sociální věci

Výbor se zabývá nejdůležitějšími tématy ze sociální oblasti, zejména problematikou sociální péče, sociálního bydlení či negativních vlivů sociálního vyloučení ve všech jeho podobách. Na území kraje řeší otázky v poskytování sociálních služeb a činnosti sociální práce vedoucí k řešení sociální situace a k sociálnímu začleňování osob.

Hospodářský výbor

Výbor hospodářský je poradním orgánem Zastupitelstva Karlovarského kraje a vyjadřuje se například ke strategickým a koncepčním dokumentům kraje v oblasti rozvoje kraje, hospodářství, zaměstnanosti, vědy, výzkumu a inovací. Ve spolupráci se vzdělávacími institucemi napomáhá vzniku a rozšiřování vědeckovýzkumné infrastruktury, rovněž se vyjadřuje k investiční činnosti kraje jako prorůstových opatření.

Finanční výbor

Finanční výbor plní několik funkcí. Provádí kontrolu hospodaření s majetkem a finančními prostředky kraje, plní další úkoly, jimiž jej pověřilo zastupitelstvo kraje, ale má také funkci iniciativní. To znamená, že podává zastupitelstvu kraje návrhy, připomínky a před-projednává materiály do zastupitelstva, které se vztahují k působnosti výboru.

Mimo jiné kontroluje oblast veřejné finanční podpory (zejména dotace), která se poskytuje z rozpočtu obce třetím osobám a další působností výboru je kontrola zřízených příspěvkových organizací.

Výbor pro zdravotnictví

Výbor řeší otázky například v poskytování dotací v oblasti zdravotnictví, v metodickém vedení nemocnic a příspěvkových organizací kraje v oblasti zdravotnictví na území Karlovarského kraje včetně agendy financování nemocnic z rozpočtu kraje, řízení zdravotních služeb na úrovni kraje, zajišťování lékařských pohotovostních služeb nebo v řízení náborových a motivačních příspěvků.

Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost

Výbor se zabývá aktuálními informacemi z oblasti vzdělávání, informacemi o změnách legislativy; koncepčními návrhy v oblasti vzdělávání, výchovy a lidských zdrojů kraje, návrhy a řešeními v oblasti celoživotního učení, návrhy v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti.

Kontrolní výbor

Kontrolní výbor se zabývá kontrolou výdajů z krajského rozpočtu a kontrolou hospodaření s majetkem kraje. Kontroluje plnění usnesení zastupitelstva kraje.

Výbor pro národnostní menšiny

Výbor pro národnostní menšiny zřizuje kraj, v jejímž územním obvodu žije alespoň 10 % občanů kraje hlásících se k jiné národnosti než české. Výbor se zabývá problematikou národnostních menšin na území kraje, podporuje kulturně společenské aktivity jednotlivých národnostních menšin a seznamuje se s problematikou sociálně vyloučených lokalit a jejich řešení z hlediska úrovně krajského úřadu.

Hlavní náplní je komplexně řešit otázky národnostních menšin na území kraje, hájit jejich práva a vytvářet prostor k prosazování jejich zájmů a potřeb. Napomáhat chce prezentaci, toleranci, integraci a bezproblémovému soužití lidí odlišných mentalit a kultur.

Komise rady Karlovarského kraje

Komise pro rozdělování dotací jednotkám SDH a obcím Karlovarského kraje

Komise se zabývá dotacemi na podporu jednotkám SDH, informacemi o vyhlášení dotačních programů, přípravou hodnocení podaných žádostí z rozpočtu kraje, zpracování návrhu na poskytnutí dotace a předložení návrhu orgánu kraje k rozhodnutí.

Komise pro tělovýchovu a sport

Komise se vyjadřuje k problematice sportu napříč celým krajem, spolupracuje se sportovními a tělovýchovnými organizacemi a dalšími institucemi působícími v oblasti sportu a tělesné výchovy. Zabývá se dotacemi v oblasti sportu pro jednotlivé sportovní kluby.

Komise pro bezpečnost a prevence kriminality

Komise pro bezpečnost a prevence kriminality Rady Karlovarského kraje se zabývá problematikou veřejného pořádku, bezpečnosti a kriminalitou v kraji.

V komisi se projednávají činnosti městské a státní policie, činnost pracovních skupin pro realizaci prevence kriminality a protidrogové prevence, žádosti o poskytnutí dotací v rámci prevence kriminality, řeší se problémy sociálně vyloučených lokalit, ale také bezpečný internet.

Dopravní komise

Dopravní komise usiluje o systémové řešení dopravní obslužnosti ve veřejné dopravě. Spolupracuje s řadou institucí, spolků a sdružení působících v oblasti dopravy.

hlavním okruhům témat patří například financování dopravní obslužnosti, stanovení a případné změny dopravní obslužnosti, integrovaná doprava Karlovarského kraje, vyhodnocení zimní údržby a návrh na zimní období, nehodovost, neudržované úseky, cyklodoprava, letiště Karlovy Vary a další.

Komise pro kulturu a památkovou péči

Komise pro kulturu a památkovou péči vyvíjí a podporuje takové aktivity a projekty, které zahrnují obnovu památkového fondu, zachování a využití kulturních památek a památkově hodnotných objektů v kraji. Podporuje projekty kulturních aktivit a akcí regionálního významu, rozvoj amatérské a místní kultury.

Komise pro přeshraniční spolupráci, cestovní ruch, lázeňství a UNESCO

Komise je poradní orgán Rady Karlovarského kraje. Úzce spolupracuje s Odborem kultury, památkové péče, lázeňství a cestovního ruchu Karlovarského kraje.

Do kompetence komise patří podpora programů přeshraniční spolupráce a spolupráce mezi regiony a zeměmi, které sdílejí hranice, a to v oblastech, jako je například infrastruktura, doprava, vzdělání, kultura a ochrana životního prostředí. A v oblasti cestovního ruchu na základě zadání rady analyzuje stávající stav v oblasti cestovního ruchu a předkládá návrhy možných řešení. Řeší se například marketing a propagace městaspolupráce s CzechTourism nebo přírodní léčivé zdroje a jejich využití a také služby v oblasti cestovního ruchu.

Komise Rady města Karlovy Vary

Komise životního prostředí a obnovitelných zdrojů Rady města Karlovy Vary

Obecně se komise se zabývá ochranou životního prostředí. Konkrétně pak opatřeními na úsporu energie a využíváním obnovitelných zdrojů energie. Řeší problematiku využití půdy, vodních zdrojů, městské zeleně a lesů okolo lázeňského města.