O čem mluvíme

Bezpečnost v menších obcích Karlovarského kraje opět jen v rukách sdílené městské policie

Bezpečnostní situace v okresech našeho kraje je rozdílná, říká Honza Picka, krajský zastupitel za hnutí Volba pro kraj (VOK) a místostarosta města Sokolov. Svědčí o tom i anketa o potřebnosti zřízení a podpory nových městských policií, kterou zpracovala krajská Komise bezpečnosti a prevence kriminality. Komise tak reagovala na podnět můj a starostky obce Libavské Údolí Petry Gajičové. Cílem naší aktivity bylo nalezení krajské podpory obcím, jimž jejich rozpočet nedovoluje zřídit obecní či městskou policii a zvýšit tak bezpečnost a zajištění veřejného pořádku na svém území.

Bc. Jan Picka Krajský zastupitel za hnutí Volba pro kraj (VOK) Místostarosta města Sokolov
Bc. Jan Picka Krajský zastupitel za hnutí Volba pro kraj (VOK) Místostarosta města Sokolov

Jak jsme předvídali, největší zájem o zapojení do projektu vyjádřili starostky a starostové okresu Sokolov, následoval okres Cheb a nejmenší poptávka je v okrese Karlovy Vary. Výsledky jsme společně s paní starostkou Gajičovou a předsedou komise představili panu hejtmanovi Petru Kulhánkovi a ocenili jsme přístup, kdy jsme společně hledali způsoby, jak situaci pomoci. Ze všech diskutovaných návrhů nám nejvíce realizovatelný přišel ten, kdy pomoc kraje bude spočívat ve finanční podpoře při pořízení prvotního a nezbytného vybavení strážníka, přičemž tzv. pilotní projekt měl zamířit na nejpostiženější Sokolovsko.

K mému zklamání však následně vedení kraje neschválilo přímou finanční podporu na realizaci pilotního projektu a pouze navrhlo navýšit dotační program prevence kriminality o pomoc při zřízení sdílené městské policie. Znamená to tak, že jedinou možností je žádost o individuální dotaci a navíc ještě limitovanou hranicí 200 tis. Kč. Bohužel, navíc tyto finance nelze použít právě na úmysl projektu, kterým je nákup výstroje strážníka.

Zoufalým obcím, které v některých případech zvažovaly dokonce hlídání svého majetku bezpečnostními agenturami, zbývá tedy opět jediné. Doufat, že se na spolupráci domluví s městy, kde již městskou policii mají. Příkladem za všechna budiž Sokolov, kde na základě smlouvy již dlouhodobě strážníci pomáhají v Lomnici, Svatavě, Dolním Rychnově nebo na Březové.

Bc. Jan Picka

 • bývalý ředitel Městského domu kultury v Sokolově
 • od r. 2006 v zastupitelstvu města Sokolov
 • 2010 - 2014 jedním z radních pověřených vedením městské policie
 • bývalý starosta a současný místostarosta města Sokolov zodpovědný za Odbor rozvoje města a Odbor školství, sportu a kultury
 • člen projektu Bezpečné město
 • člen komise zabývající se drogovou problematikou
 • člen Komise bezpečnosti a prevence kriminality Rady Karlovarského kraje
 • karlovarský krajský zastupitel
 • aktivní podporovatel partnerských vztahů mezi městem Sokolov a německými Schwandorfem a Saalfeldem
 • člen Mikroregion Sokolov východ
 • člen Euregio Egrensis
 • člen předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK)

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Načíst další