Naši lidé

Ing. Josef Švajgl

Starosta obce Drmoul

Výbor pro regionální rozvoj

Svajgl-Josef-hnuti-VOK-2021

O MNĚ

Narodil jsem se v roce 1971 v Mariánských Lázních a v současnosti žiji v Drmoulu u Mariánských Lázní, kde jsem od posledních komunálních voleb starostou. Od roku 2010 do roku 2018 jsem působil jako místostarosta. Jako starosta malé obce musí řešit vše, od zaběhnutého psa až po milionové investice.

Po úspěšném absolvování Fakulty lesnické a dřevařské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně jsem vystudoval ještě inženýrský obor ekonomika řízení na Fakultě podnikatelské VUT. Zároveň jsem získal titul trenéra I. třídy na FTVS v Praze.

MŮJ PROFESNÍ ŽIVOT

Po studiu jsem se stal vedoucím marketingu v jedné z největších nábytkářských firem v České republice – TON, a.s. a rok později jsem působil v dřevařské firmě ve Žluticích.

Od roku 2003 jsem začal působit na odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Karlovarského kraje. Od roku 2006 jsem vedoucím manažerem dobrovolného svazku obcí Mariánskolázeňsko a do roku 2019 jsem působil jako ředitel stejnojmenné obecně prospěšné společnosti.

Kromě toho zastupuji neziskový sektor ve Výboru pro regionální rozvoj Karlovarského kraje a působí ve Svazu měst a obcí.

Jako kandidát VOK s technickým a ekonomickým vzděláním se zaměřuji na problematiku venkova a podporu malých obcí a měst. Mou devizou je hluboká znalost oblasti strukturálních fondů a života v obcích. Chci se zaměřit na restart regionu, který je v mnoha oblastech na posledním místě v ČR.

Důležitým tématem je pro mě podpora cestovního ruchu, kde prosazuji například vytvoření systému úhrady voucherů (po vzoru města Karlovy Vary) na ozdravné a rekreační pobyty s cílem zvednout a dlouhodobě udržet zaměstnanost.

Chci se zasadit o vnímání kraje jako technologického centra pro Německo a pokračovat v politice průmyslových zón. Chebská průmyslová zóna byla opakovaně vyhlášena nejlepší průmyslovou zónou střední Evropy.

MŮJ OSOBNÍ ŽIVOT

Jsem ženatý a má dvě školou povinné děti. S manželkou podporuji organizace zabývající se zdravotně hendikepovanými, portál Propamátky a individuální sbírky v kraji. Zajímám se o současnou grafiku, design, počítačové hry a počítačové technologie. Rád čtu a zajímá mě fungování společnosti nejen z ekonomického hlediska, ale i z pohledu sociologie a psychologie.

Založil jsem vysokoškolský sportovní klub, kde jsem byl více jak pět let aktivním trenérem fitness a kulturistiky.