Naši lidé

Jsme město, na kterém jeho obyvatelům záleží, říká starosta

Krásno na Sokolovsku, bývalé královské horní město s pohnutou historií poznamenanou velkým požárem, nuceným odsunem obyvatel i blízkostí vojenského prostoru, je místem, kde se všichni snaží táhnout za jeden provaz, dobře se znají a váží si skvělých sousedských vztahů. Kvete zde spolkový, sportovní, kulturní i společenský život. Velká část obyvatel nemá problém přiložit ruku k dílu na zvelebování obce a pomáhá s pořádáním kulturních a sportovních akcí. Těch se v Krásně během roku koná více než třicet a lákají nejen místní obyvatele, ale i mnoho lidí z okolí.

„V roce 2019 jsme za náš bohatý kulturní program získali Modrou stuhu v soutěži Vesnice roku. Hned v následujícím ročníku jsme pak obdrželi Bílou stuhu za všestrannou práci s mládeží. Pořádáme akce pro všechny věkové kategorie. Ve městě jsou aktivní hasiči, senioři, sportovci, mládež i třeba myslivci. Máme uměleckou školu, novou mateřskou školku, pořádáme příměstský letní tábor a naší chloubou jsou folklorní soubory „Máj“, jenž je určený dětem a „Radost“ pro seniory,“ říká starosta města Josef Havel, který byl poprvé do zastupitelstva města zvolen už ve svých 23 letech, v roce 1992.

Přestože město nemá velký úřednický aparát, zvládá jeho vedení s podporou zastupitelstva i občanů připravovat a realizovat velké množství projektů. Město převzalo do vlastnictví vodovod i kanalizaci, buduje postupně nové veřejné osvětlení, stará se v souladu s přírodou o obecní lesy, zvelebuje památky, veřejná prostranství, dětská hřiště, sportovní areál, kulturní dům, obnovuje historické cesty a realizuje postupně další desítky projektů. Běžný rozpočet města se pohybuje kolem osmnácti milionů korun, ten se však daří výrazně zvyšovat díky velké úspěšnosti podaných žádostí o dotace, které jsou využívány smysluplně a s důrazem na budoucí udržitelnost projektů.

„Využíváme dotace ne proto, že existují, ale s rozmyslem přímo na projekty, které jsou pro Krásno potřebné. Máme připravenu opravu rozhledny, kde je třeba provést kompletní přespárování kamenných zdí. Hotový je projekt na rekonstrukci sportovního areálu a již projektujeme dům s bezbariérovými byty pro seniory. Ten považuji za velmi důležitý a počítáme v něm také se vznikem čtyř větších podkrovních bytů pro mladé rodiny s dětmi,“ popisuje plány starosta, který myslí na to, aby se lidé ani v pokročilém věku nemuseli z města stěhovat jinam.

Zajímavostí Krásna je prakticky nulová nezaměstnanost, nulová zadluženost a nenajdete tam ani jednoho nepřizpůsobivého občana. To opět pramení z přístupu radních k obyvatelům i z dobrých sousedských vztahů. Lidé v Krásně si totiž vzájemně pomáhají a uvědomují si, že mít dobrého souseda je v dnešní době velmi cenné a vůbec ne samozřejmé.

„Lidé si částečně sami svým přičiněním vytváří s podporou radnice a zastupitelstva z Krásna místo opravdu příjemné pro život všech generací, na to jsem nejvíc pyšný, na sounáležitost většiny občanů se svým městem. Má práce je pro mne posláním a díky obrovské podpoře mých kolegů, zastupitelů i obyvatel se nám daří naplňovat společně naše cíle“ uzavírá starosta města Josef Havel.

Foto: archiv Josefa Havla

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Načíst další