Posledními velkými horami bez ochrany jsou v České republice Krušné hory. To se ale může změnit. Ministerstvo životního prostředí spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny pokračují v krocích, na jejichž konci může být vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Pokud bude záměr schválen, stanou se Krušné hory pravděpodobně největší CHKO v zemi. Aktuálně je proces ve stádiu jednání s regiony a přípravy posudků odborníků.
Ochrana Krušných hor je velké téma. Existuje řada kladů, ale i záporů vyhlášení CHKO Krušné hory. Je mnoho zájmových skupin, které se k tomuto tématu chtějí vyjádřit. I proto vznikla odborná Pracovní skupina CHKO Krušné hory, jejímž stálým hostem je Ing. Martin Vinš (hnutí Volba pro kraj - VOK).
Skupina, která vznikla v minulém roce, má za úkol připravit profesionální materiál pro Komisi životního prostředí a následně Radu Karlovarského kraje. Ten bude podkladem pro další jednání nejen uvnitř kraje vůči obcím, ale také navenek k Ministerstvu životního prostředí.
Tento rok se skupina sešla celkem osmkrát. Setkání se pravidelně účastní zástupci obcí, státní správy, ochránci, majitelé pozemků a odborníci na dané téma. Jejich společným cílem je vyhodnotit možná omezení, ale i výhody a příležitosti vyhlášení CHKO.
Závěrečné jednání tohoto roku se konalo 3.11.2022 v zastupitelském sále Krajského úřadu KK. Cílem tohoto závěrečného jednání bylo shrnout závěry a doporučení z jednotlivých jednání a definovat souhrnné doporučení, sestavit SWOT analýzu a nastavit další postup práce.
Skupina nadále pokračuje v aktivitách vedoucích ke vzniku CHKO. Vede dialog se samosprávami, podnikajícími subjekty a veřejností. Dále se shodla se na vytvoření osvětové kampaně k možnosti vzniku CHKO KH. Současně vznese požadavek k MŽP na zahájení prací vedoucích ke vyhlášení CHKO Krušné hory. Jedním z dalších důležitých faktorů diskuse o CHKO je i návrh na vymezení zonace* CHKO.
*Zonace: rozčlenění území podle stupně ochrany a její možný dopad do dalšího rozvoje (nebo právě jeho omezení) obcí, cestovního ruchu, hospodaření (jak lesnického, tak zemědělského), čerpaní vod pro zasněžování nebo i například způsoby a možnosti likvidace kalamit.
Veřejné představení a konzultace k návrhu Územní studie Krušné hory
V pondělí 7.11.2022 proběhlo veřejné představení a konzultace k návrhu Územní studie Krušné hory - západ, kterou vypracoval odbor regionálního rozvoje Karlovarského kraje.
Hlavní cíle studie:
- Komplexní analýza jak stávajících územně plánovacích dokumentací a podkladů zabývajících se územím Krušných hor, tak i obdobně zaměřených oborových dokumentů (koncepcí) zpracovaných Karlovarským krajem, a to vždy ve vazbě na dopravní infrastrukturu a cestovní ruch.
- Dalším cílem územní studie je prověření aktuálního stavu dopravní infrastruktury, velký důraz bude kladen na dopravu v klidu (parkoviště, odstavná stání). Územní studie identifikuje případné problémy a chybějící prvky v dopravní infrastruktuře. Také bude prověřen současný stav páteřních turistických tras (Krušnohorská lyžařská magistrála, Krušnohorská cyklistická magistrála, Pěší hřebenovka) z hlediska jejich funkčnosti a současný stav cestovního ruchu v Krušných horách, budou zmapovány existující hlavní druhy zimních a letních sportů (běžecké a sjezdové lyžování, cyklistika, pěší – páteřní trasy), případně další aktivity – filmová turistika, autoturistika, přírodní a technické památky, Geopark apod.), dále i hlavní turistické cíle a zajímavosti, vše s ohledem také na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.
- Územní studie zohlední záměry, projekty a opatření, realizované či připravované dotčenými obcemi a dalšími významnými aktéry v řešeném území a budou do ní zapracovány výsledky terénního průzkumu, který zpracovatel uskuteční v řešeném i zájmovém území.
- Územní studie definuje potřeby a stanoví zásady pro rozvoj a regulaci cestovního ruchu při zachování jedinečnosti území Krušných hor a v souladu s trvale udržitelným rozvojem území a definuje budoucí potřeby cestovního ruchu v oblasti Krušných hor ve výhledu 25 let.
- Dalším cílem územní studie je vytvoření urbanistického podkladu pro návrh CHKO Krušné hory na území Karlovarského kraje.
Celá studie je k nahlédnutí na stránkách Karlovarského kraje.
http://www.kr-karlovarsky.cz/region/uzem_plan/Stranky/dokum-kraj/US_KH_zapad_rekreace.aspx
Připomínky ke studii je možné zaslat do 6/12/2022.
Obecné informace ke vzniku CHKO
CHKO vznikají z iniciativy Ministerstva životního prostředí. Agentura ochrany přírody a krajiny podle jeho zadání vypracuje podklady o podobě zamýšlené chráněné oblasti. Záměr poté projednává s příslušnými obcemi a kraji a také s vlastníky nemovitostí dotčených záměrem. Vyhlášení CHKO nakonec schvaluje svým nařízením vláda.
V Česku je momentálně 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 15 % rozlohy země. Samotné Krušné hory se rozkládají podél hranice s Německem a mají rozlohu 6000 km2, přičemž na české straně je zhruba čtvrtina.
Za chráněnou krajinnou oblast lze podle zákona o ochraně přírody a krajiny vyhlásit rozsáhlé území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů, s hojným zastoupením dřevin, popřípadě s dochovanými památkami historického osídlení.
Krušné hory, to jsou mj. bukové lesy, smrčiny, náhorní plošiny s pestrými loukami. Po Šumavě mají druhá největší rašeliniště, která u nás patří k těm neohroženějším místům. Nachází se zde také početná populace kosa horského nebo vzácného tetřívka obecného, kterého v Česku žije několik posledních stovek kusů, případně neobvyklé rostliny jako tučnice obecná a rosnatka anglická.
Příroda Krušných hor je podle Karolíny Šůlové z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) nesmírně rozmanitá a cenná. Ta nejcennější místa jsou už nyní chráněna jako národní přírodní rezervace, pro vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory podle ní ovšem mluví i fakt, že část území byla zapsána na seznam UNESCO.
Zatím není jasné, kdy by mohlo dojít k případnému vyhlášení CHKO Krušné hory. Samotný proces ještě formálně nezačal a AOPK pokračuje v přípravě odborných podkladů a vede diskuzi s dotčenými partnery v regionech.
Kateřina Šůlová podotkla, že vyhlášení velkoplošného chráněného území je obvykle dlouhodobou záležitostí. „Záleží na řadě faktorů. Například CHKO Brdy se podařilo vyhlásit velmi rychle, o ochraně soutoku Moravy a Dyje se debatuje už třicet let,“ dodala.
Zvýšenou ochranu přírody v Krušnohoří žádají mj. lidé, kteří sepsali petici a do dnešní doby sesbírali 5300 podpisů. Proti jsou některé obce.
V krajských komisích a výborech máme silné zastoupení
Zástupci hnutí VOK – Volba pro kraj byli nominováni do řady krajských výborů a komisí, které mají vliv na konečné rozhodování rady a zastupitelstva. Naši zastupitelé dokonce stojí v čele tří výborů a to konkrétně Kontrolního (Jan Picka), Hospodářského (Michal Červenka) a Výboru pro venkov, zemědělství a životní prostředí (Martin Maleček).
„Už po krajských volbách bylo jasné, že naše hnutí a značka VOK posiluje. Začínáme být respektovaným politickým subjektem, který má zcela jasný program zaměřený na rozvoj Karlovarského kraje. Proto jsme za nominace do výborů a komisí velmi rádi a cítíme to jako velký závazek do následujících let,“ říká starosta Rotavy a krajských zastupitel Michal Červenka.
Vedle zmíněných předsedů výborů zastupuje hnutí Volba pro kraj ve formě členů také Jaroslav Bělíček (Hospodářský výbor), Michal Červenka (Finanční výbor), Štěpánka Černá a Jan Picka (Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost), Jiří Štefan a Michal Červenka (Výbor pro zdravotnictví), Michaela Valentová a Martin Maleček (Výbor sociálních věcí), Martin Maleček (Majetkový výbor), Jan Picka (Výbor pro národnostní menšiny) a Martin Vinš (Výbor pro venkov, zemědělství a životní prostředí).
„Pozitivní je i účast našich zástupců v Komisích Rady Karlovarského kraje. Máme šanci podílet se na rozvoji a podpoře kultury (Vladimír Suchan, Pavel Izakovič), tělovýchovy a sportu (Tomáš Marzy, Jakub Novotný), dopravy (Jiří Mikuláš, Petr Navrátil), bezpečnosti a prevence kriminality (Pavel Pagáč, Věra Tomsová) a přeshraniční spolupráce, cestovního ruchu, lázeňství a UNESCO (Rudolf Chlad, Eliška Vildová),“ doplňuje starosta Hroznětína a krajský zastupitel Martin Maleček.
#hnutivolbaprokraj #karlovarskykraj ... See MoreSee Less
Learn More
4 CommentsComment on Facebook
Obávám se, že jste tam platní jako vládní vojsko v Itálii. ANO si s vámi kdykoliv vytře .....
Tak jak to tak pročítám, spousta zastupitelů sedí na vícero židlích. 😡 To nevypadá, že by to měli dělat svědomitě pro blaho občanů
Dobrá práce, ať se daří.
Když má starosta ❤️ na pravém místě👌 ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
I v dalším zastupitelském období Vám budeme pravidelně předkládat Názory našich zastupitelů, které se zveřejňují v Krajských listech. Do listopadového čísla přispěl jeden z našich zastupitelů, Jan Picka, místostarosta města Sokolov:
Těšíme se na další čtyři roky práce pro Karlovarský kraj
Být krajským zastupitelem je pro mě osobní čest a jsem moc rád, že mohu ve své práci pro náš kraj pokračovat. Obhájil jsem zastupitelský mandát a těším se na další spolupráci se všemi, kdo spolupracovat chtějí. Za hnutí VOK - Volba pro kraj již však nebudu v krajském zastupitelstvu sedět sám, ale mám dvě posily. Konkrétně Martina Malečka, starostu města Hroznětín a Michala Červenku, starostu města Rotava.
Všichni tři se chceme aktivně zapojovat do práce ve výborech a komisích a věříme, že naše názory a postoje budou ostatními kolegy respektovány a brány vážně. V novém zastupitelstvu budu zodpovědný za Výbor kontrolní, kolega Martin Maleček za Výbor pro životní prostředí, venkov a zemědělství a Michal Červenka za Výbor hospodářský.
Jako VOK - Volba pro kraj máme také svůj zastupitelský klub, jehož předsedou byl zvolen Martin Maleček. Všichni se na nové výzvy těšíme a věříme, že naše práce bude vidět. Detailně vás budeme o našich názorech, návrzích a postupech pravidelně informovat v Krajských listech. Ještě jednou děkujeme za podporu a držte nám palce.
#hnutivolbaprokraj #karlovarskykraj #krajskelisty ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Rotavský MasterChef😉👌 ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Taky byste se občas vrátili do dětských let?🤔 ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII A MEZINÁRODNÍ DEN STUDENTSTVA
Dnes 17. listopadu si připomínáme dvě významné události v historii naší země. V roce 1939 uzavření vysokých škol a zatčení představitelů studentského odporu proti nacismu a v roce 1989 začátek tzv. Sametové revoluce po zásahu policie proti studentům a dalším účastníkům demonstrace na Národní třídě 🇨🇿
#volbaprokraj #hnutivolbaprokraj #karlovarskykraj ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
I my si vážíme práce dobrovolných hasičů a vážíme si také práce těch, kteří je podporují 👌 ... See MoreSee Less
1 CommentComment on Facebook
Pomozte Petře na vozíku k lepšímu životu – přispějte na auto 🙏
To je výzva na webové stránce Znesnáze21. Všichni víme, jaké nesnáze to jsou, když se rozbije auto. Ale co, jsme zdraví a trochu pohybu nám neuškodí. A když zdraví nejsme, chodit nemůžeme a celý život jsme závislí na péči někoho jiného? To už jsou velké nesnáze. A do takových nesnází se teď dostala Petra, protože se jí, respektive její mamince, rozbilo auto. Maminka Petru vozí do denního stacionáře a k lékařům, proto je auto pro ně nezbytné.
Prosíme o zaslání jakékoliv částky na pořízení nového auta pro Petru. Nebuďme lhostejní k ostatním a pomozme těm, kteří to potřebují.
Více na stránce www.znesnaze21.cz/sbirka/pomozte-petre-na-voziku-k-lepsimu-zivotu-prispejte-na-auto?20240819
Zdroj foto: viz uvedená webová stránka
#znesnaze21 #karlovarskykraj ... See MoreSee Less
Learn More
8 CommentsComment on Facebook
Požádat o příspěvek na auto
Jít na sociálku a požádat o vše,na co má holka nárok!
A hlavně by to měla zaplatit vláda ze svých neskutečných platů..co takhle Pávek,že by přispěl?.. že se nestydí..na toto by měly dávat penize a ne na UA👎🏿
View more comments
Sokolováci jedou👍👌👍 ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook