Posledními velkými horami bez ochrany jsou v České republice Krušné hory. To se ale může změnit. Ministerstvo životního prostředí spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny pokračují v krocích, na jejichž konci může být vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory. Pokud bude záměr schválen, stanou se Krušné hory pravděpodobně největší CHKO v zemi. Aktuálně je proces ve stádiu jednání s regiony a přípravy posudků odborníků.
Ochrana Krušných hor je velké téma. Existuje řada kladů, ale i záporů vyhlášení CHKO Krušné hory. Je mnoho zájmových skupin, které se k tomuto tématu chtějí vyjádřit. I proto vznikla odborná Pracovní skupina CHKO Krušné hory, jejímž stálým hostem je Ing. Martin Vinš (hnutí Volba pro kraj - VOK).
Skupina, která vznikla v minulém roce, má za úkol připravit profesionální materiál pro Komisi životního prostředí a následně Radu Karlovarského kraje. Ten bude podkladem pro další jednání nejen uvnitř kraje vůči obcím, ale také navenek k Ministerstvu životního prostředí.
Tento rok se skupina sešla celkem osmkrát. Setkání se pravidelně účastní zástupci obcí, státní správy, ochránci, majitelé pozemků a odborníci na dané téma. Jejich společným cílem je vyhodnotit možná omezení, ale i výhody a příležitosti vyhlášení CHKO.
Závěrečné jednání tohoto roku se konalo 3.11.2022 v zastupitelském sále Krajského úřadu KK. Cílem tohoto závěrečného jednání bylo shrnout závěry a doporučení z jednotlivých jednání a definovat souhrnné doporučení, sestavit SWOT analýzu a nastavit další postup práce.
Skupina nadále pokračuje v aktivitách vedoucích ke vzniku CHKO. Vede dialog se samosprávami, podnikajícími subjekty a veřejností. Dále se shodla se na vytvoření osvětové kampaně k možnosti vzniku CHKO KH. Současně vznese požadavek k MŽP na zahájení prací vedoucích ke vyhlášení CHKO Krušné hory. Jedním z dalších důležitých faktorů diskuse o CHKO je i návrh na vymezení zonace* CHKO.
*Zonace: rozčlenění území podle stupně ochrany a její možný dopad do dalšího rozvoje (nebo právě jeho omezení) obcí, cestovního ruchu, hospodaření (jak lesnického, tak zemědělského), čerpaní vod pro zasněžování nebo i například způsoby a možnosti likvidace kalamit.
Veřejné představení a konzultace k návrhu Územní studie Krušné hory
V pondělí 7.11.2022 proběhlo veřejné představení a konzultace k návrhu Územní studie Krušné hory - západ, kterou vypracoval odbor regionálního rozvoje Karlovarského kraje.
Hlavní cíle studie:
- Komplexní analýza jak stávajících územně plánovacích dokumentací a podkladů zabývajících se územím Krušných hor, tak i obdobně zaměřených oborových dokumentů (koncepcí) zpracovaných Karlovarským krajem, a to vždy ve vazbě na dopravní infrastrukturu a cestovní ruch.
- Dalším cílem územní studie je prověření aktuálního stavu dopravní infrastruktury, velký důraz bude kladen na dopravu v klidu (parkoviště, odstavná stání). Územní studie identifikuje případné problémy a chybějící prvky v dopravní infrastruktuře. Také bude prověřen současný stav páteřních turistických tras (Krušnohorská lyžařská magistrála, Krušnohorská cyklistická magistrála, Pěší hřebenovka) z hlediska jejich funkčnosti a současný stav cestovního ruchu v Krušných horách, budou zmapovány existující hlavní druhy zimních a letních sportů (běžecké a sjezdové lyžování, cyklistika, pěší – páteřní trasy), případně další aktivity – filmová turistika, autoturistika, přírodní a technické památky, Geopark apod.), dále i hlavní turistické cíle a zajímavosti, vše s ohledem také na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.
- Územní studie zohlední záměry, projekty a opatření, realizované či připravované dotčenými obcemi a dalšími významnými aktéry v řešeném území a budou do ní zapracovány výsledky terénního průzkumu, který zpracovatel uskuteční v řešeném i zájmovém území.
- Územní studie definuje potřeby a stanoví zásady pro rozvoj a regulaci cestovního ruchu při zachování jedinečnosti území Krušných hor a v souladu s trvale udržitelným rozvojem území a definuje budoucí potřeby cestovního ruchu v oblasti Krušných hor ve výhledu 25 let.
- Dalším cílem územní studie je vytvoření urbanistického podkladu pro návrh CHKO Krušné hory na území Karlovarského kraje.
Celá studie je k nahlédnutí na stránkách Karlovarského kraje.
http://www.kr-karlovarsky.cz/region/uzem_plan/Stranky/dokum-kraj/US_KH_zapad_rekreace.aspx
Připomínky ke studii je možné zaslat do 6/12/2022.
Obecné informace ke vzniku CHKO
CHKO vznikají z iniciativy Ministerstva životního prostředí. Agentura ochrany přírody a krajiny podle jeho zadání vypracuje podklady o podobě zamýšlené chráněné oblasti. Záměr poté projednává s příslušnými obcemi a kraji a také s vlastníky nemovitostí dotčených záměrem. Vyhlášení CHKO nakonec schvaluje svým nařízením vláda.
V Česku je momentálně 26 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 15 % rozlohy země. Samotné Krušné hory se rozkládají podél hranice s Německem a mají rozlohu 6000 km2, přičemž na české straně je zhruba čtvrtina.
Za chráněnou krajinnou oblast lze podle zákona o ochraně přírody a krajiny vyhlásit rozsáhlé území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů, s hojným zastoupením dřevin, popřípadě s dochovanými památkami historického osídlení.
Krušné hory, to jsou mj. bukové lesy, smrčiny, náhorní plošiny s pestrými loukami. Po Šumavě mají druhá největší rašeliniště, která u nás patří k těm neohroženějším místům. Nachází se zde také početná populace kosa horského nebo vzácného tetřívka obecného, kterého v Česku žije několik posledních stovek kusů, případně neobvyklé rostliny jako tučnice obecná a rosnatka anglická.
Příroda Krušných hor je podle Karolíny Šůlové z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) nesmírně rozmanitá a cenná. Ta nejcennější místa jsou už nyní chráněna jako národní přírodní rezervace, pro vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory podle ní ovšem mluví i fakt, že část území byla zapsána na seznam UNESCO.
Zatím není jasné, kdy by mohlo dojít k případnému vyhlášení CHKO Krušné hory. Samotný proces ještě formálně nezačal a AOPK pokračuje v přípravě odborných podkladů a vede diskuzi s dotčenými partnery v regionech.
Kateřina Šůlová podotkla, že vyhlášení velkoplošného chráněného území je obvykle dlouhodobou záležitostí. „Záleží na řadě faktorů. Například CHKO Brdy se podařilo vyhlásit velmi rychle, o ochraně soutoku Moravy a Dyje se debatuje už třicet let,“ dodala.
Zvýšenou ochranu přírody v Krušnohoří žádají mj. lidé, kteří sepsali petici a do dnešní doby sesbírali 5300 podpisů. Proti jsou některé obce.
A jakou bilanci mají zástupci ve vašich městech a obcích?👏 ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Další finanční podpora pro rozvoj v našem kraji
Krajský Hospodářský výbor na svém 4. jednání doporučil zastupitelstvu Karlovarského kraje vyhlášení další vlny dotačních programů pro rok 2025.
Které to jsou?
✅Podpora rozvoje cyklistické infrastruktury, kde byly finanční prostředky navýšeny na 10 mil. Kč! To je o 4 mil. Kč více než pro loňský rok.
✅Podpora rozvoje a údržby veřejných zimních tras ve výši 2,5 mil. Kč.
✅Podpora strojové techniky k rozvoji a údržbě veřejných zimních tras ve výši 4,5 mil. Kč. I zde došlo k meziročnímu navýšení o 1,5 mil. Kč.
✅Obce a města budou moci opět žádat o dotaci na pořízení oblíbeného Senior Expresu. Připraveny budou 2 mil. Kč.
✅Na podporu Územně plánovacích činností obcí a implementaci Územní studie Krušné hory – západ, budou k dispozici 2,5 a 1,6 mil. Kč.
Za informace děkujeme Michalu Červenkovi, starostovi města Rotava a předsedovi krajského Hospodářského výboru.
#hnutivolbaprokraj(VOK) #karlovarskykraj #hospodarskyvybor ... See MoreSee Less
Learn More
2 CommentsComment on Facebook
????
Jaká politická strana že nám zase drazí vodu a vše kolem a cizím budou cpat peníze.
Finanční prostředky na zajištění sociálních služeb v Karlovarském kraji pro rok 2025
Jako každý rok i letos členové krajského Výboru pro sociální věci projednávali rozdělení a poskytnutí finančních prostředků na zajištění sociálních služeb. Zastupitelstvu Karlovarského kraje doporučují schválit tyto dotace:
✅Poskytnutí dotací z rozpočtu Karlovarského kraje v rámci Programu pro poskytování finančních prostředků na zajištění sociálních služeb v roce 2025 v celkové výši 930 740 200,- Kč součinně s dotacemi z kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí ze státního rozpočtu na rok 2025.
„I přes navýšení financí ze státního rozpočtu cca o 30 mil. Kč nepokryjí tyto finance požadavky neziskových organizací poskytujících služby v této oblasti. Bohužel nemůžeme očekávat do budoucna další nárůst financí. Bude nutné, aby poskytovatelům sociálních služeb poskytly podporu také samosprávy jednotlivých měst a obcí,“ okomentovali současný stav Martin Maleček a Michaela Valentová, členové výboru nominovaní hnutím Volba pro kraj (VOK).
✅Poskytnutí dotací v rámci Programu pro poskytování dotací v projektu Podpora vybraných služeb sociální prevence III v celkové výši 63 617 100,- Kč.
Na výboru se také projednával:
✅Program na investiční podporu terénních a ambulantních sociálních služeb pro rok 2025. Z tohoto programu je možné zakoupit automobil zajišťující služby poskytovatele služeb včetně přepravy klientů. V programu je alokována částka 3 mil. Kč, z toho příspěvek na jednoho žadatele max. 300 tis. Kč.
✅Dotační program na podporu aktivní činnosti seniorů pro rok 2025. Jedná se o velmi důležitý program zajišťující podporu volnočasových aktivit seniorů. Alokovaná částka byla v letošním roce navýšena o 400 tis. Kč na celkovou částku 1 mil. Kč. Výše podpory je závislá na počtu členů jednotlivých spolků a organizací od 40 - 120 tis. Kč.
Za výbor poskytli informace Martin Maleček, člen výboru a člen předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK) a Michaela Valentová, členka výboru a nezávislá s podporou hnutí Volba pro kraj (VOK)
#hnutivolbaprokraj(VOK) #karlovarskykraj #socialnipece ... See MoreSee Less
Learn More
0 CommentsComment on Facebook
Informace z jednání krajského Výboru pro národnostní menšiny přináší náš člen výboru Jan Picka
"Včera proběhlo jednání Výboru pro národnostní menšiny a to za 100 % účasti jeho členů a také hostů.
Jednání zahájila předsedkyně výboru Jaroslava Brožová Lampertová a po ní všechny členy přivítala a o své podpoře ujistila krajská radní Ludmila Vocelková, do jejíž gesce výbor patří.
V následné diskuzi převládala témata o financování akcí, které bude předkládat právě tento výbor a to s potřebou jejich navýšení. Pokud ne pro letošní rok, tak jistě pro zbývající volební období. Upřesněn byl také postup při jednotlivých předkládaných žádostech, tedy především to, že žadateli musí být jednotlivé národnostní menšiny. Vznesen byl i požadavek na větší propagaci práce výboru a také jednotlivých národnostních menšin.
Z jednotlivých akcí byl zmíněn Den národnostních menšin, který se v roce 2025 bude konat opět v Sokolově a to v rámci Dne horníků a 20ti leté výročí Výboru pro národnostní menšiny v Karlovarském kraji.
Jako zástupce VOK jsem mezi další nové akce navrhnul pořádání oslav Mezinárodního dne dětí."
#hnutivolbaprokraj #karlovarskykraj #narodnostnimensiny ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Poté, co náš Jan Picka ochutnal svačinku pro děti🍎, zahájil projekt Společně čteme dětem🧑🍼 Na další poobědové čtení našeho zkušeného rétora se děti mohou těšit 29. 2. v mateřské škole Borovského🫶 ... See MoreSee Less
1 CommentComment on Facebook
Přijeď i k nám. Dáme ti i dobrý, zdravý oběd s láskou uvařený☝️
Kdo chce vyhrát skipas do areálu Plešivec nebo vstup do Aquafora ve Františkových Lázních, neváhejte a odpovězte na otázku na FB Společně pro Sokolov. ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Společně pro Sokolov a VY v roce 2025🫶
Velmi rádi sdílíme právě probíhající soutěž hnutí Společně pro Sokolov. Tu se svým týmem připravil Jan Picka, místostarosta Sokolova, lídr Společně pro Sokolov a člen předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK).
Zapojte se a můžete vyhrát po celý rok atraktivní ceny jako jsou lyžařské skipasy, vstupenky do Aquafora ve Františkových Lázních, jízdy v trail parku nebo vstup na bobovou dráhu na Plešivci a mnoho dalších.
Sledujte FB Společně pro Sokolov a dozvíte se víc.
První soutěž z 1️⃣2️⃣ v tomto roce probíhá do této neděle 26. ledna 2025👌👌
#spolecneprosokolov #sokolov #soutez ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Zdravotnictví je pro náš kraj zásadní. Jsme zvědaví na nového ředitele karlovarské nemocnice. V hodnotící komisi byl i náš Michal Červenka - starosta Rotavy - Volba pro kraj ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Rozvoj školství v Karlovarském kraji
Ve čtvrtek 9. ledna 2025 se uskutečnilo 2. zasedání Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva Karlovarského kraje. Hlavním bodem programu bylo projednání zapojení středních škol do projektů financovaných z evropských fondů.
Členové výboru se shodli na tom, že evropské projekty představují klíčovou příležitost pro rozvoj vzdělávacích institucí v kraji, proto jednohlasně žádosti doporučili ke schválení Zastupitelstvu Karlovarského kraje.
Většina projektů bude financována jak z OP JAK, tak z programu ERASMUS+. Finance pomohou školám při modernizaci výuky, vybavení a zvyšování odborných kompetencí pedagogů, ale také umožní navázat mezinárodní spolupráci, což je pro studenty i učitele neocenitelné.
Další témata, která byla na jednání projednávána, zahrnovala informace o ukončení projektu Karlovarského kraje „Implementace Krajského akčního plánu 2 v Karlovarském kraji“.
„Detailně byla diskutována Výroční zpráva o stavu a rozvoji vzdělávací soustavy v Karlovarském kraji za školní rok 2023/2024. Z diskuze vyplynulo doporučení pro Zastupitelstvo KK zvážit možnosti podpory nadaných žáků na základních a středních školách,“ poznamenala Štěpánka Černá, členka výboru a ředitelka chebské základní školy.
Členové výboru byli informováni o situaci na Střední lesnické škole Žlutice, příspěvková organizace, kde došlo k výměně vedení školy.
Za závěr se diskutovalo o změně financování nepedagogických pracovníků, které nás v letošním roce čeká.
Dočkáme se též nového Školského portálu Karlovarského kraje.
Členy výboru za hnutí Volba pro kraj (VOK) jsou Štěpánka Černá, ředitelka 6. základní školy města Cheb a Jan Picka, místostarosta města Sokolov. Za informace děkujeme paní Černé.
#hnutivolbaprokraj #karlovarskykraj #skolstvi ... See MoreSee Less
Learn More
3 CommentsComment on Facebook
Prosím VOK, aby nepodporovali sprosté příspěvky, děkuji. Všichni jste zároveň zastupiteli, radními, členy různých komisí, tak si myslím poradíte s financováním nepedagogických pracovníků ke spokojenosti kuchařek, uklízeček a školníků. Držím Vám palce.
A jaký závěr byl?
👏👏👏👏👏