O čem mluvíme

Na nutnost řešení obchodu s chudobou upozornil i prezident Petr Pavel

Obchod-s-chudobou-low

Již několik let se vedení sokolovské radnice snaží vyřešit nebo omezit obchod s chudobou a volá po zavedení takzvaných cenových map nájemného. Ty mají pomoci stanovit ceny obvyklého nájemného v jednotlivých městských čtvrtích nebo obcích a zamezit tak stanovení nesmyslně vysokého nájemného, které v konečném důsledku za chudé lidi zaplatí stát. Cenové mapy proto mohou výrazně odlehčit státnímu rozpočtu, neboť nebude nutné vyplácet nesmyslně vysoké sociální dávky.

„Obchod s chudobou je problémem mnoha měst a obcí v Karlovarském i Ústeckém kraji. Jsem velmi rád, že se této problematice začal věnovat prezident Petr Pavel, který v minulých dnech navštívil oba regiony a zajímal se o naše názory a zkušenosti,“ říká místostarosta Sokolova Jan Picka.

Ten se mimo jiné již několik let snaží prosadit zmíněné zavedení cenových map, protože v Sokolově je obchod s chudobou jedním z největších problémů. To ale platí například i o nedaleké Rotavě, kde je zastáncem cenových map a komplexního řešení této problematiky i tamní starosta Michal Červenka.

„Poté, co byly zrušeny takzvané bezdoplatkové zóny, které si určovaly městské a obecní úřady samy a ve kterých se vysoké sociální dávky na bydlení nevyplácely, je třeba tento problém vyřešit. Bezdoplatkové zóny zrušil ústavní soud a poté začal opět obchod s chudobou bujet,“ říká starosta Rotavy.

Nyní ale starostům a starostkám měst a obcí, ve kterých obchodníci s chudobou působí, svitla nová naděje, neboť se o problematiku začal zajímat prezident ČR Petr Pavel. Ten uvedl, že stát tímto způsobem přichází o miliardy korun a dodal, že je třeba tento problém co nejrychleji vyřešit. V rámci debat dokonce připustil razantní řešení, kterým by mohlo být vyvlastnění bytů a domů v sociálně vyloučených lokalitách, kde by tím pádem obchod s chudobou skončil.

„Podporujeme všechny snahy a iniciativy, které povedou k vyřešení tohoto problému. Děkujeme panu prezidentovi, že tuto otázku otevřel a věříme, že ho tohle téma bude zajímat i nadále a pomůže nám ho co nejrychleji vyřešit,“ shodují se Jan Picka a Michal Červenka.

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Načíst další