O čem mluvíme

Proč mladí odchází z našeho kraje?

Kvůli čemu by byli ochotni se vrátit? Jak hodnotí nabídku vzdělávání? Mají zájem o podnikání? Na co jsou v kraji hrdí?

To je jen výběr z otázek, které byly položeny studentům posledních dvou ročníků SŠ v Karlovarském kraji. V dotazníkovém šetření odpovědělo celkem 1007 respondentů.

Jaké závěry ze studie vzešly? Na co se má Karlovarský kraj a jeho zástupci zaměřit, aby se situace zlepšila? To vše se můžete dozvědět ve studii na tomto odkazu https://www.karp-kv.cz/assets/uploads/1670313474-3479373752040159243552881804.pdf

Studii vypracovala Karlovarská agentura rozvoje podnikání.

Názor na dané téma s námi sdílel i náš Martin Maleček, starosta města Hroznětín:

Ze studie vyplývá to co si již myslíme několik let. Velkým problémem jsou velmi nízké mzdy, které jsou v reálné výši ještě nižší než uváděný průměr. I průměrná mzda v našem regionu je podstatně nižší než v jiných regionech. Mladí lidé mají úplně jiné životní potřeby a ty nemohou z nabízených platů v našem regionu realizovat.

Dalším problémem je bydlení, což je ale problém celorepublikový. Stát musí změnit svoji podporu nájemního bydlení. Nemluvím o bydlení sociálním, které je částečně podporováno. U nájemního bydlení bez návaznosti na sociální bydlení nebo ukrajinskou krizi není podpora od státu směrem k obcím žádná.

Většina mladých lidí nemá prostředky na vlastní bydlení. Bbohužel dnes už ani většina z nich nedosáhne na hypotéky a po nájemním bydlení je velká poptávka.

Vzdělání je dalším zásadním problémem. Je potřeba zajistit v regionu stálou vysokou školu, která bude nabízet denní studium, nikoliv dálkové.

Dosáhnout toho  je možné několika způsoby. V případě, že taková škola v regionu bude působit, studenti budou v regionu po dobu studií žít běžným způsobem života a je velká šance, že získají za tuto dobu k našemu regionu osobní vazbu a pouto. Zde je potom velká šance, že nám vzdělaný lidé nebudou z regionu utíkat. V případě studií mimo region vetšinou studenti zůstanou v daném regionu, nebo přemístí do Prahy.

 

 

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Načíst další