O čem mluvíme

Členství v Komunální odpadové společnosti je pro obce a města nezbytně nutné

Ekologie a likvidace komunálního odpadu je v současné době velmi aktuální, ale mnohdy přehlížené téma. Ačkoli každoročně dochází ke snižování váhových limitů na uskladnění komunálního odpadu, jsou obce a města, která tuto problematiku doposud neřeší.

„Konec skládkování sice začne platit až v roce 2035, což je relativně zadlouho, ale my na to musíme být připraveni,“ říká předseda Komise životního prostředí a obnovitelných zdrojů Rady města Karlovy Vary Martin Vinš (hnutí VOK – Volba pro kraj).

Karlovarský kraj založil v roce 2010 Komunální odpadovou společnost, která měla postupně sdružit všechny obce a města a být partnerem pro firmu, která se bude likvidací komunálního odpadu do budoucna zabývat. To se ale zatím nestalo a ve sdružení je zatím pouze devětačtyřicet obcí a měst.

„To sice představuje více než polovinu obyvatel kraje i polovinu směsného odpadu vzniklého na území Karlovarského kraje, ale na druhou stranu je toto množství nedostatečné pro případného partnera - zpracovatele. Členství v Komunální odpadové společnosti je proto pro obce a města nezbytně nutné,“ vysvětluje Martin Vinš s tím, že zpracovatel musí mít jasně garantovaný objem odpadu, který mu bude průběžně dodáván.

Jako nejpravděpodobnější varianta pro zpracování odpadu z Karlovarského kraje se jeví projekt společnosti SUAS group využívající technologii mechanicko-biologické úpravy odpadu, případně zařízení k energetickému využití odpadu v Komořanech, kde má kraj rezervované kapacity.

„Obě varianty jsou reálné, ale pro obě musíme zajistit dostatek objemu směsného odpadu. To jsme schopni garantovat pouze prostřednictvím výše zmíněného sdružení obcí a měst do Komunální odpadové společnosti, což by v konečném důsledku mělo znamenat snížení celkových nákladů na likvidaci odpadu,“ dodává Martin Vinš, který věří, že dojde k rapidnímu navýšení počtu obcí a města sdružených v Komunální odpadové společnosti.

Ing. Martin Vinš

Martin Vinš Volba pro kraj

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Načíst další