Naši lidé

Hroznětín v minulosti působil jako ne příliš atraktivní obec, dnes je z něj živé a pulsující město

„Myslím si, že zásluhu na obrovské proměně Hroznětína má fungující zastupitelstvo. Nehrajeme si na politiky, ale pracujeme a snažíme se táhnout za jeden provaz. Když se někomu něco nelíbí, vyříkáme si to a dokážeme si vzájemně naslouchat. Takže většinou dospějeme k maximální shodě, i když se to někdy neobejde bez připomínek a námitek,“ vysvětluje starosta, který na hroznětínské radnici sedí už páté volební období. To první začínal jako uvolněný místostarosta a čtyři další již město reprezentuje jako starosta.

Vedle zmíněné vybavenosti mají v Hroznětíně například i knihovnu, která byla v roce 2015 vyhodnocena jako nejlepší v celé České republice. Velkou členskou základnou disponuje fotbalový oddíl, který má vedle úspěšných žákovských týmů i dvě mužstva dospělých, z nichž A-tým hraje krajský přebor. Ve městě je dále tenisový a šachový oddíl a nechybí ani sbor dobrovolných hasičů nebo skauti.

„Snažíme se do města přilákat mladé lidi s rodinami. V minulosti jsme z vlastních peněz postavili dva bytové domy. Následně jsme od Českých drah odkoupili a zrekonstruovali budovu zchátralého nádraží, kde se nám podařilo vybudovat další tři byty a tím to zdaleka nekončí. Plánujeme stavbu ještě jednoho bytového domu a přístavbu dvou pater na stávajícím panelovém domě v Západní ulici. Tady ale čekáme na vyjádření statika,“ pokračuje Martin Maleček s tím, že město má vlastní pravidla pro přidělování nových bytů. Rozhodně se však nejedná o obálkovou metodu nebo licitaci, ale důkladné posuzování sociální situace jednotlivých žadatelů.

Za zmínku určitě stojí i bohatý kulturní a společenský program, který v Hroznětíně čítá desítky akcí během celého roku. Vedle menších přednášek a koncertů je největší jarní akcí obnovený Masopust, kde se do průvodu pravidelně zapojuje na pět set účastníků, a ve velkém počtu jsou zastoupeny masky. Speciálně vypraveným vlakem totiž přijíždějí masky z Merklína a po vlastní ose zase lidé z nedalekého Velkého rybníka, Odeře, Bystřice, Ruprechtova, Jáchymova a nově i Ostrova. Masopustní veselice vrcholí v místním sportovním areálu u ZŠ a letos se uskuteční 24. února.

„Pořádáme ale i Ples města kde letos vystoupí Bohuš Matuš. V létě jsou to slavnosti věnované navrácení městského statutu, charitativní dny na Velkém rybníce, fotbalový Rabbit cup Memoriál Oldřicha Chramosty, hasičský Memoriál Josefa Müllera nebo dětská akce Hroznětínská strašidla, kterou pořádají skauti. Na konci roku je to rozsvícení vánočního stromu v Hroznětíně i na Velkém rybníce,“ uzavírá výčet akcí starosta.

Vedení města nezapomíná ani na spádové obce, kam pravidelně investuje peníze do rozvoje i oprav.  Příkladem může být stavba vodovodu a kanalizace na Velkém rybníce, kde se již takto podařilo zasíťovat sto osmdesát rekreačních chat a opravit páteřní komunikaci na severu.

Foto: archiv Martina Malečka

Martin Maleček

 • v minulosti působil na vedoucích pozicích v průmyslových i potravinářských provozech
 • od r. 2006 místostarosta města Hroznětína
 • od r. 2010 starosta města Hroznětín
 • dobrovolný hasič
 • člen rady VSOZČ (Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech)
 • člen SKHZ (Sdružení Krušné hory - západ)
 • člen správní rady Vzdělávacího centra pro státní správu o.p.s.
 • člen Euregia Egrensis
 • od r. 2020 člen Komise rozvoje venkova a zemědělství Rady Karlovarského kraje
 • v září 2023 členem Výboru pro regionální rozvoj
 • kandidát do senátních voleb 2022 za Karlovarský kraj (obsadil bronzovou příčku a o pouhých 331 hlasů nepostoupil do 2. kola senátních voleb)
 • člen předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK)

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Načíst další