O čem mluvíme

Karlovarský kraj má stále plné ruce práce se zajištěním zdravotnické péče

Na lednovém setkání Výboru pro zdravotnictví a Finančního výboru se projednávala stejná témata. Zajištění stomatologické pohotovosti v Karlových Varech ve výhledu do dalších let a její finanční zajištění. Stomatologové se již nechtějí prostřednictvím své komory podílet na zajištění pohotovosti a je nutné o dalším vývoji a řešení jednat.

Stomatologická pohotovost je zajištěná zatím na první čtvrtletí roku 2023. Zrušení pohotovosti by pro veřejnost bylo velkou komplikací (byť se snad podaří zajistit fungování aspoň v jiných okresech) a ten čas, co zbývá, je třeba maximálně využít pro nalezení řešení. Na to konto Výbor pro zdravotnictví doporučil ke schválení změnu podmínek pro poskytování motivačních příspěvků Karlovarským krajem určených pro podporu získávání praxe zubních lékařů po absolvování lékařské fakulty. A jak jsme již psali, navýšily se hodinové sazby pro zdravotníky na zajištění lékařských pohotovostních služeb v oboru všeobecného praktického lékařství, praktického lékařství pro děti a dorost a pohotovostní služby v oboru zubní lékařství.

Dalším tématem bylo řešení onkologického centra v našem kraji a panem hejtmanem bylo přislíbeno, že i pro druhou etapu (vybudování centra v Karlových Varech) bude chtít závazný příslib financování od Ministerstva zdravotnictví. O tomto tématu jsme již informovali v samostatném sdělení.

Na jednáních výborů se rovněž projednávala podpora SOHZ (služba obecného hospodářského zájmu) ve zdravotnických zařízeních pro tento rok. Pro většinu zařízení je podpora stejná jako v roce 2022, jen v Karlovarské krajské nemocnici se rozšiřuje spektrum oddělení, pro které je podpora poskytována. Jedná se o podporu zdravotnického zařízení většinou lůžkového typu, tedy pro nemocnice Cheb, Sokolov, Karlovy Vary a Ostrov. Ale také pro Mariánské Lázně a ambulance Penty Hospitals, tedy pro společnost, která v Sokolově provozuje stomatologickou pohotovost.

Na závěr odbor zdravotnictví krajského úřadu prezentoval výsledky a pozitivní dopady zavedení náborových příspěvků, kdy od roku 2018 do kraje přišlo přes sto nových zdravotnických zaměstnanců, což je výborná zpráva.

Za Výbor pro zdravotnictví Mgr. David Soukup a za Finanční výbor Michal Červenka, členové hnutí VOK – Volba pro kraj.

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Načíst další