O čem mluvíme

Rotava se vydává cestou komunitní energetiky

Jak se vypořádavají se zvýšením cen energií o více než dvě stě procest v Rotavě na Sokolovsku, popisuje Michal Červenka, starosta města Rotava a člen předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK) v článku pro Denik.cz: Rotava se vydává cestou komunitní politiky

Nárůst cen energií o více než dvě stě procent zdražil v Rotavě na Sokolovsku také pitnou vodu. Její výrobu a čištění i ohřev zajišťují ve vlastní úpravně a čističce, které jsou poháněny elektrickou energií. Podle starosty Michala Červenky (Hnutí VOK – Volba pro kraj) začalo vedení města hledat alternativní zdroje energie a zvolilo cestu komunitní energetiky.

„Máme připraveny projekty na fotovoltaiku. Využijeme střešní plochy na budově úřadu, základní školy i samotné úpravny pitné vody. Podle našich propočtů bychom měli vyrobit více elektrické energie, než kolik dokážeme spotřebovat. Se společností ČEZ jsou tedy již uzavřeny smlouvy o budoucím připojení a prodeji do veřejné sítě,“ vysvětluje starosta.

Projekt fotovoltaických panelů vyjde město na čtyři a půl milionu korun, ze kterých ale přibližně šedesát procent pokryje dotace. Návratnost této investice rotavští počítají na čtyři až šest let. Cílem projektu je nejen snížení ceny elektrické energie a tím pádem i vody a provozu města, ale také zlepšení životního prostředí.

„Počítáme, že spotřebujeme zhruba osmdesát procent vyrobené elektřiny. Do budoucna proto uvažujeme o dalších krocích. Nabízí se například možnost ohřevu vody v městských domech. Nyní k tomu používáme plynové kotle, které bychom na léto odpojili a vodu ohřívali elektřinou. V zimě to ale nepůjde, proto bychom se přepnuli na plyn,“ doplňuje Michal Červenka s tím, že počty a plochy fotovoltaických panelů jsou dostatečně naddimenzované, aby všechny tato zamýšlené plány zvládly.

A protože se v Rotavě dívají na projekt komunitní energetiky komplexně, mají připraven nákup dvou elektromobilů pro místní pečovatelskou službu. Tu zajišťují nejen pro místní, ale také pro obyvatele sousedních obcí Oloví a Šindelová.

„Podobně to máme i s městskou policií, která by do budoucna mohla také částečně využívat elektromobily. Dosáhneme tím snížení nákladů na pohonné hmoty a to opět pomůže městskému rozpočtu,“ dodal starosta Rotavy.

Michal Červenka

  • od r. 2014 člen zastupitelstva a městské rady města Rotava
  • od r. 2018 starosta města Rotava
  • od r. 2022 předseda Dobrovolného svazku měst a obcí Kraslicka
  • od r. 2022 člen Finančního výboru Karlovarského kraje za hnutí Volba pro kraj
  • člen hnutí Volba pro kraj (VOK)
Michal Červenka, starosta města Rotava, člen Finančního výboru KK a hnutí Volba pro kraj

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Načíst další