O čem mluvíme

Problematika chybějících lékařů se musí řešit na vládní úrovni

Nedostatek zubařů, pediatrů, psychiatrů, internistů a dalších lékařských profesí je velkým problém obcí a menších měst celé republiky. Karlovarský kraj samozřejmě není výjimkou, ale je třeba zde připomenout, že v našem regionu toho chybí podstatně více. Z hlediska lékařské péče je to například komplexní onkologické centrum, péče na úrovni fakultní nemocnice nebo stanoviště letecké záchranné služby.

„Reálně vidím problém v zajištění zdravotní záchranné služby zejména v odlehlých částech regionu, kde jsou dojezdové časy mnohdy za hranou. A to nemluvím o zimním období, kdy se dojezdové časy mohou až zdvojnásobit. Jsem dobrovolný hasič, proto velmi negativně vnímám i absenci letecké záchranné služby v našem regionu. Jde zejména o situace, ve kterých rozhoduje každá vteřina a dolet vrtulníku z Plzeňského, Ústeckého nebo Středočeského kraje se zdá jako věčnost,“ říká místostarosta Chebu Pavel Pagáč, který nevidí žádné konkrétní a hlavně reálné kroky, které by měly vést ke změně této situace.

Podobný názor má i místostarostka Nejdku Pavlína Schwarzová. Ta se domnívá, že zřízení stanoviště letecké záchranné služby mělo být prioritou vedení Karlovarského kraje, kterému na podzim skončí mandát.

„Tohle se musí změnit a letečtí záchranáři musí sídlit v našem kraji,“ doplňuje místostarostka Nejdku, kterou rovněž velmi trápí chybějící odborné ambulance v menších obcích a městech.

„Kromě internistů, kteří chybí dlouhodobě, nám schází pediatři, specialisté na ORL, kožní lékaři, stomatologové, plicní lékaři, kardiologové. Myslím si, že není v možnostech jednotlivých měst a možná ani v možnostech krajů tuto problematiku vyřešit. Tento velmi zásadní problém je třeba řešit jednak prostřednictvím zdravotních pojišťoven a samozřejmě centrálně na vládní úrovni,“ doplňuje Pavlína Schwarzová.

O nutnosti centrálního řešení problematiky chybějících lékařů je přesvědčen i starosta Rotavy Michal Červenka. Ten se domnívá, že tato otázka je trápením velkého množství starostů a starostek.

„Je třeba centrální zásah státu z pohledu zajištění jeho budoucího fungování.  Od obcí a měst se nemůže očekávat nekonečná podpora udržitelnosti zdravotní péče a je jedno, o jaké se jedná lokality. Vzhledem k demografickému vývoji bude problém jenom narůstat a to bohužel i v našem Karlovarském kraji. Vyřešit ho může silná podpora a motivace pro studium žáků na lékařských fakultách a investice do modernizace a využití umělé inteligence ve zdravotnictví. Ta by nám v blízké budoucnosti mohla alespoň částečně pomoci snížit dopady chybějících lékařů,“ uzavřel Michal Červenka.

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Načíst další