Naši lidé

Bilance starosty Rotavy po 5 letech působení ve funkci

Před pěti lety nikdo nevěřil, že Rotava může být příjemné místo pro život.

Nyní po pěti letech vidíme, že to jde a to díky starostovi Michalu Červenkovi a jeho týmu. Ti to totiž nevzdali a slovo NEJDE vypustili ze svého slovníku.

Co vše se podařilo zlepšit, změnit, vybudovat, si přečtěte v našem článku:

"Pět let. Co dál? Listopad 2018. Z novin: „Nové vedení Rotavy na Sokolovsku to na začátku volebního období nebude mít rozhodně jednoduché. Poradit si bude muset s hromadným odchodem úředníků, ale poprat se také bude muset s přívaly lidí, kteří získávají nájmy u spekulantů s byty a dávají tamnímu sídlišti pořádně zabrat. Důvěru ve volbách získalo v rozhádané Rotavě mládí. Město čelí migraci lidí, kteří se stěhují do panelových bytů soukromých vlastníků, které skoupili většinou ruští a čeští podnikatelé. Výsledkem je časté porušování nočního klidu nebo tvorba černých skládek v samotném centru.“
Na konci roku 2018 bylo na účtech 20 milionů korun. Nikdo nevěřil. Že se může Rotava změnit k lepšímu. Že má cenu něco budovat. Že má cenu pořádat společenské akce. Že se nebudeme stydět za to, že jsme z Rotavy. Z města uprostřed lesů, které neztratilo svou krásu, ale ztratilo víru a chuť bojovat s problémy.
Přiznávám. První půl rok byl krušný. Shodil jsem asi pět kilo a bylo toho tolik, že jsem o víkendech měl problém z nervů spát. Část lidí dávala najevo nedůvěru v náš věk a schopnosti řešit problémy, čekali na každé zaváhání. A že těch chyb bylo. Chybuji do dneška. Jenže kdo nic nedělá, nic nezkazí. Krok zpět občas znamená dva vpřed.
Za těch pět let se opravila hromada děr, chodníků a schodišť. Postavila se nová parkoviště nebo dětská hřiště. Novou podobu dostala kontejnerová stání. Vysázelo se stovky kusů zeleně. Vykoupily se desítky bytů a proběhly desítky sporů s vlastníky a jejich nájemníky. Připojil se nový zdroj pitné vody a vybudovaly se kanalizace a vodovody. Pořídila se nová technika a vybavení. Opravil se rybník. Vyměnilo se nebo postavilo několik stovek svítidel veřejného osvětlení. Stovky drobnějších oprav a údržby ani nepočítám. Prošli jsme si několika krizemi, při kterých jsme společně všichni ukázali, že umíme pomáhat. A především jsme našli chuť se opět společně bavit. Nebát se říct, že jsem z Rotavy.
Co je před námi?
Otazník visí nad stavbou supermarketu. Dosavadní zájemce kvůli ekonomické situaci pozastavil svůj záměr. My jsme mezitím připravili pozemky i smlouvy. Co teď? Oslovil jsem 21 dalších developerů a dva z nich projevili vážný zájem a vstoupili jsme do jednání. Snažím se projekt prosadit za každou cenu, zlomit trh ale nedokáže nikdo z nás. Držte palce i nadále.
Z pohledu rozvoje jsou podstatné finance a zpracované projektové dokumentace. Na bankovních účtech bude na konci roku 40 milionů korun.
V tomto a příštím roce bychom měli mít hotové tyto projektové dokumentace: rekonstrukce rybníka Plivátko a jeho okolí, rekonstrukce komunikací ul. U Kina, ke hřbitovu, Kpt. Jaroše a Žižkova včetně sjezdů ke garážím, Sklenský vrch, vybudování dešťové kanalizace pro rybník Kačák, cyklostezku vlakové nádraží - dolní Rotava, rekonstrukce sálu Slovanského domu, vybudování parkoviště za bl. 6, dostavba sítí pro rodinné domy na Sklenském vrchu a v ul. Příbramská… V jednání s Lesy ČR je také možnost vzniku singltreků - kdo neví, mrkněte na internetu na Singltrek pod Smrkem.
Pokud vybudujeme kvalitní infrastrukturu pro rekreaci a přilákáme lidi, třeba tady časem vzniknou místa, která budou poskytovat další služby - restaurace, penziony, servisy… Tedy možnost uplatnění pro nás místní.
Čeká nás instalace fotovoltaických panelů na úřad, školu a úpravnu vody. U úřadu a domu s pečovatelskou službou budou instalovány nabíječky pro dva nové elektro-vozy. Pro Areál zdraví a pumptrack budou zhotoveny elektrické přípojky pro pořádání oblíbených akcí. Rekonstrukcí projdou spojovací krčky vstupní auly základní školy.
Bude muset dojít k obnově komunální techniky a dosluhující John Deeree nahradí nový malotraktor s dalším vybavením. Dojde i na doplnění dalších herních prvků pro dětská hřiště. Vhodné řešení musíme najít pro umístění workoutových prvků a malý skatepark, které by parádně doplnily areál pumptracku. Na hřbitově by mohl vzniknout nový altán pro nepřízeň počasí.
Projít další fází revitalizace by mělo sídliště. Pěší stezky mezi paneláky, zkratky z parkovišť a trasy pejskařů, by nově měly být místo bahnitých pěšin upravenými stezkami z odvalu jako v parcích. V několika místech třeba doplněné o lavičky, koše apod. Stará plechová zastávka v centru způsobuje více problémů než užitku, a tak zřejmě nastal čas na instalaci moderních zastávkových přístřešků, které nebudou vybízet k trávení volného času a kopání míčem o plechové stěny.
Společenské a kulturní akce Vás baví. Dokupujeme tedy další vybavení, abyste se na akcích cítili ještě lépe. Krom velkých kulturních akcí nám běží také pravidelné aktivity, jako jsou virtuální univerzita třetího věku, klub seniorů, nově mládežnický parlament. Dotáhnout musíme rybaření na Kačáku, to jsme letos bohužel papírově nestihli. V místě kulturního informačního centra a knihovny by po úpravách mohl vzniknout také koutek pro maminky na mateřské a seniory, prostě zajít si na kávu a poklábosit. Klub mládeže by mohl vzniknout v místě bývalé družiny.
Tím vším ale nemizí problém, který se může vrátit lusknutím prstu, pokud se nadále nebude aktivně řešit. Občanské soužití a obchod s chudobou. Pravidelný kontakt s SVJ a vlastníky bytů musí fungovat.
Ne, ani po pěti letech jsem neusnul na vavřínech. Snažím se řešit vše, co je v našich silách. Často i problémy, které se nijak netýkají města nebo výkonu funkce starosty. Občas chce jedna část lidí přesný opak toho co druhá. To je pak veselo. Jsou to nervy, vztek, kritika, ale to všechno k tomu patří a všechno to vynahradí radost z toho, když se něco podaří.
A za to všechno patří velké poděkování kolegům zastupitelům, minulým i stávajícím. Pracovníkům města, od úklidu a údržby, přes vodní hospodářství, pečovatelky, strážníky, asistenty prevence a domovníky, dobrovolné hasiče, až po úředníky. Díky všem občanům, kterým není naše město lhostejné. Mým dvěma holkám doma velká pusa za to, že občas řeším víc údržbu města než domácnosti.
Ve společnosti panuje blbá nálada a nejistota z toho, co nám přinese budoucnost. Nezbývá nám, než se s tím poprat. A věřit. Věřit, že má cenu s tím bojovat. Přeji nám všem dobrou náladu do příštích nejenom pěti let!"

Michal Červenka

 • od r. 2014 člen zastupitelstva a městské rady města Rotava
 • od r. 2018 starosta města Rotava
 • od r. 2022 předseda Dobrovolného svazku měst a obcí Kraslicka
 • od r. 2022 člen Finančního výboru Karlovarského kraje za hnutí Volba pro kraj
 • člen hnutí Volba pro kraj (VOK)
Michal Červenka, starosta města Rotava, člen Finančního výboru KK a hnutí Volba pro kraj

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Chebské vánoční trhy jsou bezpochyby nejhezčí v kraji.
A jestli se chcete přesvědčit sami, není nic snazšího, prostě do Chebu přijeďte 🎄❄️💚 Například Štěpánka Černá a Pavel Pagáč si se svými přáteli užívají vánoční atmosféru už dávno naplno 👌 #volbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj #hnutivolbaprokraj #lidskyaprolidi #cheb

Chebské vánoční trhy jsou bezpochyby nejhezčí v kraji.
A jestli se chcete přesvědčit sami, není nic snazšího, prostě do Chebu přijeďte 🎄❄️💚

Například Štěpánka Černá a Pavel Pagáč si se svými přáteli užívají vánoční atmosféru už dávno naplno 👌

#volbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj #hnutivolbaprokraj #lidskyaprolidi #cheb
... See MoreSee Less

Přátelé a kamarádi..
I vy můžete ovlivnit něčí život. Je to tak jednoduché. Stačí nebýt lhostejný ke svému okolí a nabídnout pomoc tam , kde je to potřeba. Stačí tak málo pro to, abyste se zapsali do života někomu, kdo potřebuje vaši pomocnou ruku..
A proto přijďte podpořit 9. ročník Běh s čelovkou a zanechte svou stopu v něčím srdci. Potkejme se 9.12.2023 v 18:00 na startu Mírové náměstí Ostrov 🎄🏃🏻‍♂️❄️🏃🏼‍♀️❤️ Zdraví vás Michaela Valentová, členka Komise pro sociální věci Rady Karlovarského kraje #volbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj #hnutivolbaprokraj #lidskyaprolidi

Přátelé a kamarádi..
I vy můžete ovlivnit něčí život. Je to tak jednoduché. Stačí nebýt lhostejný ke svému okolí a nabídnout pomoc tam , kde je to potřeba. Stačí tak málo pro to, abyste se zapsali do života někomu, kdo potřebuje vaši pomocnou ruku..
A proto přijďte podpořit 9. ročník Běh s čelovkou a zanechte svou stopu v něčím srdci.

Potkejme se 9.12.2023 v 18:00 na startu Mírové náměstí Ostrov 🎄🏃🏻‍♂️❄️🏃🏼‍♀️❤️

Zdraví vás Michaela Valentová, členka Komise pro sociální věci Rady Karlovarského kraje

#volbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj #hnutivolbaprokraj #lidskyaprolidi
... See MoreSee Less

1 CommentComment on Facebook

Už se těším a určitě rád pomohu 😊

Vážení spoluobčané, přátelé, 
konec roku je neúprosně tady a měli bychom se ohlédnout a ohodnotit to, co se každému z nás podařilo především v osobním životě. Letos v mém pozdravu nebudu hodnotit pracovní úspěchy nebo neúspěchy. V životní pouti každého z nás je sice tato část nedílnou součástí našeho bytí, ale zde je to především o každém z nás. Životní štěstí se skládá z malých, někdy skoro bezvýznamných věcí, které doceníme až s odstupem času. Vánoční svátky jsou o splněných přání a klidně atmosféře. Nelze si přát víc, než abychom se za rok opět mohli potkat v tomto předvánočním čase, podat si ruce a říci si jsem rád, že tě opět vidím. Vše není jen o práci a uspěchaném životě, kde se jeden s druhým míjíme. Přeji Vám, abyste vánoční svátky a Nový rok 2024 prožili bez stresů. Odměnou za Vaše snažení jsou úsměvy Vašich přátel, dětí a blízkých u rozsvíceného stromečku. Nezapomínejte na to, že bohužel ne každý má to štěstí žít spokojený život ve zdraví, osobní pohodě a rodinném zázemí. Přijměte svůj životní osud s pokorou, ale nikdy se nevzdávejte. Buďte vděční za každou pomoc od svých přátel a rodiny, snažte se oplácet a také pomáhat potřebným. Nestyďte se projevit své city, touhy a přání.
Krásné svátky. 
Martin Maleček, starosta města Hroznětín a člen předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK) https://vokk.cz/clenove/martin-malecek/ #volbaprokraj #hnutivolbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj

Vážení spoluobčané, přátelé,
konec roku je neúprosně tady a měli bychom se ohlédnout a ohodnotit to, co se každému z nás podařilo především v osobním životě. Letos v mém pozdravu nebudu hodnotit pracovní úspěchy nebo neúspěchy. V životní pouti každého z nás je sice tato část nedílnou součástí našeho bytí, ale zde je to především o každém z nás. Životní štěstí se skládá z malých, někdy skoro bezvýznamných věcí, které doceníme až s odstupem času. Vánoční svátky jsou o splněných přání a klidně atmosféře. Nelze si přát víc, než abychom se za rok opět mohli potkat v tomto předvánočním čase, podat si ruce a říci si jsem rád, že tě opět vidím. Vše není jen o práci a uspěchaném životě, kde se jeden s druhým míjíme. Přeji Vám, abyste vánoční svátky a Nový rok 2024 prožili bez stresů. Odměnou za Vaše snažení jsou úsměvy Vašich přátel, dětí a blízkých u rozsvíceného stromečku. Nezapomínejte na to, že bohužel ne každý má to štěstí žít spokojený život ve zdraví, osobní pohodě a rodinném zázemí. Přijměte svůj životní osud s pokorou, ale nikdy se nevzdávejte. Buďte vděční za každou pomoc od svých přátel a rodiny, snažte se oplácet a také pomáhat potřebným. Nestyďte se projevit své city, touhy a přání.
Krásné svátky.
Martin Maleček, starosta města Hroznětín a člen předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK)

vokk.cz/clenove/martin-malecek/

#volbaprokraj #hnutivolbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj
... See MoreSee Less

I malý krůček může vést k velké spokojenosti a radosti A když je ta radost dětská, o to víc nás to hřeje u srdce.
Po šesti měsících se slavnostně otevřelo zrekonstruované dětské oddělení městské knihovny v Nejdku a v nových prostorech uvítala místostarostka Pavlína Francová Schwarzová nedočkavé čtenáře. 
Stále nás těší, že v době počítačů se najdou děti, které rády čtou 🫶📚📖🧡 #nejdek #volbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj #lidskyaprolidi

I malý krůček může vést k velké spokojenosti a radosti

A když je ta radost dětská, o to víc nás to hřeje u srdce.
Po šesti měsících se slavnostně otevřelo zrekonstruované dětské oddělení městské knihovny v Nejdku a v nových prostorech uvítala místostarostka Pavlína Francová Schwarzová nedočkavé čtenáře.
Stále nás těší, že v době počítačů se najdou děti, které rády čtou 🫶📚📖🧡

#nejdek #volbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj #lidskyaprolidi
... See MoreSee Less

Adventní koncert s Magdou Malou v Dolním Žandově🌲🎶náš kraj a naši lidé drží pospolu🙏

Adventní koncert s Magdou Malou v Dolním Žandově🌲🎶náš kraj a naši lidé drží pospolu🙏 ... See MoreSee Less

Tak kam se vypravit🤔všude v našem kraji to dýchá vánoční atmosférou🌲

Tak kam se vypravit🤔všude v našem kraji to dýchá vánoční atmosférou🌲 ... See MoreSee Less

A v Rotavě se podávala polévka za úsměv😀

A v Rotavě se podávala polévka za úsměv😀Podávala se rybí a hovězí polévka od kuchařek ze školky a zmizela všechna 🥄😁👍🎄 ... See MoreSee Less

Načíst další