Rubrika: Názory našich odborníků
Rudolf Chlad, Stráž ochrany přírody a krajiny KÚ KK a člen komise Rady KK pro lázeňství, cestovní ruch a UNESCO
Příští rok to bude 50 let, co jsem úzce spjat s Krušnými horami. Dalo by se říci, že jsem jejich součástí. O to více mě mrzí, že je řada věcí, se kterými nemohu – i přes veškerou snahu – hnout. Jednou z nich je dlouhodobé porušování vodního zákona.
Jsem v horách každý den a tak to vidím na vlastní oči. A jsem jeden z těch, kteří o tom jen nemluví, ale snaží se na to upozornit všemi možnými způsoby i jinde. Letos to budou čtyři roky, kdy byla sepsána první petice za zastavení negativních zásahů do hospodaření s půdou a vodou v katastru obce Boží Dar. Ve stejném roce jsem na téma voda – sucho komunikoval se senátorem PČR p. Burianem. Každý rok od té doby neúnavně na toto téma upozorňuji. Vystoupil jsem i v České televizi. Psalo se o tom v MF Dnes i v Blesku. Bohužel však do této doby bez příslušné odezvy ze zodpovědných míst.
V čem je zákon systematicky porušován?
Krušné hory jsou jednou z chráněných oblastí přirozené akumulace vod (CHOPAV, zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých s tím souvisejících zákonů). Ve vyjmenovaných oblastech jsou zakázány činnosti narušující vodní režim jako odlesňování, odvodňování, povrchová těžba apod. V Krušných horách se navzdory zákonu likvidují mokřady, rašeliniště, regulují potoky, staví asfaltové a betonové plochy, kácí, drenážují zelené plochy, čímž se voda z krajiny odvádí a nezadržuje.
Proč se zákon nedodržuje? Nelze očekávat okamžitý finanční profit
Kvalita a množství vody se řeší po staletí a je na ní závislý život lidstva na naší planetě.
V posledních desetiletích problémů s vodou přibývá, ale řeší se často jen na papíře. Různá vládní a ministerská nařízení se v terénu a v praxi často nedodržují a obcházejí, protože od nich nelze očekávat okamžitý finanční profit, což je naprosto krátkozraké a bezohledné k dalším generacím.
Čistírny odpadních vod nejsou do nekonečna schopné odbourávat životu nebezpečné látky z léků, saponátů, PVC apod., a v důsledku toho se kvalita vody v přírodě zhoršuje.
Co se s vodou v Krušných horách děje?
- stále dochází k regulaci potoků a řek do kamenných a betonových koryt
- likvidují se původní historické zdroje vod, jako jsou prameniště, historické vodovody, studny, mokřady a rašeliniště
- ubývají zelené plochy, které jsou nahrazovány komerční výstavbou odstavných ploch, parkovišť, nových asfaltových komunikací (včetně cyklostezek) a logistických hal
- zasíťovávají se nová satelitní městečka, což způsobuje nepřirozenou drenáž a odvodňování přírodních rezervoárů vody
- problémy s vodou způsobuje i neregulovaná výstavba lyžařských sjezdových tratí, vleků a lanovek, která je spojená s odlesňováním. Včetně propustnosti sjezdovek by toto měl řešit stavební zákon při stavebních řízeních
Rudolf Chlad
- bývalý projektant a stavbyvedoucí
- bývalý terénní pracovník, náčelník a republikový náčelník Horské služby Krušné hory
- iniciátor dohody mezi Českým červeným křížem a Horskou službou ČR
- aktivní člen Komise pro lázeňství, cestovní ruch a UNESCO Karlovarského kraje
- aktivní člen výboru Spolku Ryžovna
- Stráž ochrany přírody a krajiny KÚ KK
- čestný předseda Asociace nevládní neziskové organizace Karlovarského kraje (ANNO KK) a prezident Asociace nestátních neziskových organizací ČR (ANNO ČR)
- bývalý místostarosta i zastupitel obce Boží Dar
- bývalý starosta Sboru dobrovolných hasičů Boží Dar a předseda ekologického sdružení Rosnatka
- bývalý poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
- člen hnutí Volba pro kraj

Dnes je Den učitelů a být učitelem je poslání. Ti učitelé, kteří to tak nevnímají, můžou napáchat na dětech velké škody. Proto jsme rádi, že máme ve svých řadách učitele, kteří mají svou práci rádi, a to Štěpánku Černou, ředitelku ZŠ a radní pro školství, sport a kulturu v Chebu a členku předsednictva hnutí VOK – Volba pro kraj.
Rozhovor se Štěpánkou na téma školství si můžete poslechnout v odkazu Českého rozhlasu:
www.mujrozhlas.cz/odpoledni-host/co-nabizeji-jednotlive-skoly-skolska-zarizeni-v-chebu
A pokud jste dnes v okolí Chebu, můžete se podívat na ukázky vzdělávacích metod v jednotlivých školách. Kdy a kde naleznete na plakátu.
#lidskyaprolidi #volbaprokraj #hnutivolbaprokraj #volbaprookarlovarskykraj ... See MoreSee Less
Comment on Facebook
Zamyšlení nejen nad lesem
Dnes je to přesně týden, kdy jsme si připomněli Mezinárodní den lesů. Při této příležitosti sdílíme filozofické zamyšlení nejen nad lesem od Martina Vinše, našeho environmentalisty, předsedy Komise životního prostředí Magistrátu města Karlovy Vary, člena Komise životního prostředí a změny klimatu Karlovarského kraje a člena hnutí Volba pro kraj.
Jeho „Zamyšlení nejen nad lesem“ najdete na tomto odkazu vokk.cz/zamysleni-nejen-nad-lesem/
#hnutivolbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj #priroda #zivotniprostredi #les ... See MoreSee Less
Learn More
Comment on Facebook
Nadměrné solení komunikací
Koncem ledna jsme s vámi sdíleli názor našeho odborníka Rudolfa Chlada (Stráž ochrany přírody a krajiny KÚ KK, člen komise Rady KK pro lázeňství, cestovní ruch a UNESCO) na téma „Solit či nesolit komunikace“. Tématem solení se v březnu zabývala i Komise Životního prostředí s následujícími výstupy:
➡️Pracovníci provádějících firem byli opětovně proškoleni v oblasti optimální zimní údržby (postup ošetření chodníků při námraze nebo při spadu sněhu, použitelné množství posypového materiálu).
➡️Někteří obyvatelé vybírají bedny s posypovým materiálem a dle vlastního uvážení chodníky solí v domnění, že pracovníci provádějících firem solí málo. V důsledku je však soli příliš a následně se řeší její odstranění, protože při určitých teplotách se sůl nerozpustí. Z toho důvodu uvedou Radniční listy osvětový článek na téma správného solení komunikací.
➡️Podpořit Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary v jejich snaze o nákup mechanizace k přesnému solení chodníků.
➡️Uvážit, v jakých lokalitách je možno solení omezit, popř. ho nahradit inertním materiálem.
Zmiňovaný článek p. Chlada zde
➡️https://vokk.cz/solit-nebo-nesolit-komunikace/#more-1555
vokk.cz
#hnutivolbaprokraj #volbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj #lidskyaprolidi #zivotniprostredi ... See MoreSee Less
Comment on Facebook
Rozdělení financí rozvířilo diskuzi na jednání finančního výboru
Na jednání Finančního výboru Zastupitelstva Karlovarského kraje se řešilo rozdělení přebytku hospodaření za rok 2022 a alokace části přebytku ve výši 115 mil. Kč. A co člověk, to názor. Připomínky padly například k přidělení téměř 1 mil. Kč na lavičky na zastávky autobusů v Mariánských Lázních nebo k přidělení 1 mil. Kč na start nově vzniklé Agentury pro kulturní a kreativní průmysly Karlovarského kraje 4K. Na druhou stranu tu totiž máme neutěšený stav komunikací, kdy se několik let vyhýbáme výmolům nebo problém s financováním rekonstrukce Domova se zvláštním režimem „MATYÁŠ“ v Nejdku. Financování rekonstrukce je rozděleno na dvě etapy, přičemž první etapa vyjde na 210 mil. Kč a na druhou etapu za 240 mil. Kč se zatím nedaří získat dotace. Na závěr výbor požádal o informace o činnosti agentury 4K.
Michal Červenka - starosta Rotavy , člen Finančního výboru Zastupitelstva Karlovarského kraje a člen hnutí VOK – Volba pro kraj
#lidskyaprolidi #volbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj #hnutivolbaprokraj ... See MoreSee Less
Comment on Facebook
Již zítra proběhnou v obci Nový Kostel nové volby. Do nich kandiduje i Oto Teuber, místostarosta a bývalý starosta. Více než 20 let obci pomáhá, rozvíjí ji, naslouchá svým sousedům a řeší problémy. Při volbě přejeme občanům Nový Kostel šťastnou ruku a Otovi rádi vyjadřujeme podporu.
vokk.cz/v-obci-novy-kostel-se-chystaji-na-nove-volby/#more-1776
#hnutivolbaprokraj #volbaprokraj #lidskyaprolidi #novykostel ... See MoreSee Less
Comment on Facebook
Kulturní dědictví je potřeba uchovat, ale za jakou cenu?
Krajský finanční výbor na svých jednáních nyní řeší hlavně rozdělení přebytku hospodaření kraje z roku 2022. Do fondu budoucnosti bylo přiděleno 900 mil. Kč a kraj má tak nyní více než 1,7 mld. Kč volných finančních prostředků. Zdá se to jako hodně peněz? Pro porovnání. Například rozšířená rekonstrukce Císařských lázní vyjde na téměř 1,5 mld. Kč. Počítá se sice s dotací od státu ve výši 400 mil. Kč nebo města Karlovy Vary ve výši 100 mil. Kč, ale provozní náklady budou znamenat až 40 mil. Kč ročně ztrátu. Proti tomu se bude muset kraj popasovat s rekonstrukcí Domova se zvláštním režimem Matyáš v Nejdku (starají se o osoby se stařeckou demencí nebo Alzheimerovou chorobou). První etapa vyjde na 210 mil. Kč (50 mil. Kč dotace) a na druhou etapu za 240 mil. Kč se zatím nedaří dotaci získat. Je tedy nutné se připravit na to, že tato akce zřejmě spolkne další čtvrt miliardu.
Proto v případě Císařských lázní nastal čas šetřit. Rekonstrukce lázní nemůže spolykat peníze pro občany celého kraje. Nemůžeme ani uvažovat o tom, že bychom za dalších 150 mil. Kč rekonstruovali Rašelinový pavilon u Císařských lázní. Kulturní dědictví je potřeba uchovat, zároveň je ale nutné myslet na generace budoucí. Prioritami jsou kvalita zdravotnictví, silnic nebo škol… Nesmí přijít tvrzení, že na to bohužel nejsou peníze.
„S alokací části přebytku jsem měl už minule poměrně problém, to je samá marketingová kampaň, koncepce marketingu, krátká videa, kulturní variace, kulturní kalendář, koncepční dokumenty zdravý region a živý region a podpora designu a kreativního průmyslu a já nevím co všechno a je to deset miliónu pryč za věci, od kterých by tu měla být třeba ta destinační agentura Živý kraj nebo nově destinační agentura Krušnohoří, kam se pouštějí další milióny...“
Michal Červenka - starosta Rotavy, člen Finančního výboru Zastupitelstva Karlovarského kraje a člen hnutí VOK – Volba pro kraj
#lidskyaprolidi #volbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj #starostarotava ... See MoreSee Less
Comment on Facebook
V Kraslicích jsou také lidé se správným uvažování.❤️Jen prostě nemají ve svém portfóliu ostré lokty.Proto nesedí tam, kde by sedět měli a nebo už ani radši nikde sedět nechtěli,ke škodě nás všech Krasličáků.🫶
SPRAVNY CHLAP DRZIM PALCE👍👍👍
Asi tomu špatně rozumím,ale za tu 1,5mld.by bylo spousty užitečných věcí🤔
Do kamene tesat
Už dlouho vám fandím. Jste člověk sympatický a chytrý. Prostě Rotava se má na kým chlubit. Držím pěsti,aby se vám podařilo uskutečnil některou z myšlenek co prosazuje.
Tomhle člověku nevěřím ani nos mezi očima
Bože jak se občané nechají opít rohlíkem😂
Spravny chlap! Bydlim u Berouna a tady vsichni jenom hrabou ani nezametou!!!
Měli by si z vás na kraji brát příklad, když už tam mají člověka na správném místě se správným uvažováním.
View more comments
Členské zasedání ORP (obec s rozšířenou působností) Ostrov
První letošní členské zasedání ORP Ostrov se konalo 9. 3. 2023 a probíraly se na něm zásadní otázky fungování ORP Ostrov. Pokud se i vy chcete podílet na dění ve svém ORP, není nic jednoduššího a ozvěte se nám.
Více se dočtete na stránce:
vokk.cz/clenske-zasedani-orp-obec-s-rozsirenou-pusobnosti-ostrov/
Martin Maleček, člen předsednictva hnutí VOK - Volba pro kraj a starosta města Hroznětín
#lidskyaprolidi #volbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj ... See MoreSee Less
Comment on Facebook
Sdílíme radostnou zprávu z vyhlášení soutěže Památka roku. 1. místo v Karlovarském kraji získal Chebský hrad. Ocenění převzala Štěpánka Černá, členka hnutí Volba pro kraj, zastupitelka města Cheb a ředitelka česko-německé základní školy. Gratulujeme ... See MoreSee Less
Comment on Facebook
Jaký byl hodnotící klíč pro určení vítěze a kolik bylo přihlášených památek ?
Jak dlouho bude porušování vodního zákona beztrestné?
Na 22. března připadá Světový den vody. Voda je základním kamenem všeho živého a bez této zázračné tekutiny bychom tu nebyli my lidé, ani zvířata a rostliny. Pojďme tento živel chránit a dodržovat pravidla nakládání s vodami tak, aby nedocházelo k jeho likvidaci.
Přečtěte si článek našeho odborníka na dané téma Rudolfa Chlada: Jak dlouho bude porušování vodního zákona beztrestné?
vokk.cz/jak-dlouho-bude-porusovani-vodniho-zakona-beztrestne-2/
#lidskyaprolidi #volbaprokraj #volbaprokarlovarskykraj ... See MoreSee Less
Learn More
Comment on Facebook