O čem mluvíme

Ředitelé škol mají být odborníci a ne kamarádi politiků

Konkurzy na ředitele středních a základních škol, které se v těchto dnech konají po celé České republice, vyvolávají mnoho otazníků. Tím největším je podle chebské radní pro školství a ředitelky 6. základní školy Cheb Štěpánky Černé jejich samotné vypsání a konání. Zřizovatel, kterým je většinou obecní, městský nebo krajský úřad, totiž nemá zákonnou povinnost je vyhlašovat, ale možnost je vyhlásit, pokud k tomu má pádné důvody. Jako je odchod ředitele do důchodu, vzdání se místa ředitele, podnět České školní inspekce nebo pokud zřizovatel není spokojen s vedením školy.

Ředitel školy má podle Štěpánky Černé široké spektrum povinností a odpovědností, které zahrnují správu majetku, personalistiku, administrativní, pedagogické a organizační činnosti, Často je projektovým manažerem a IT specialistou. Ale především má klíčovou roli jako pedagogický lídr. Zajišťuje efektivní fungování školy, podporuje profesní rozvoj učitelů, poskytuje kvalitní vzdělávání žáků a studentů, udržuje dobré klima školy a vztahy s rodiči
a samozřejmě se zřizovatelem.

„Chceme-li po řediteli, aby zajišťoval všechny výše uvedené činnosti, musí mu zřizovatel, tedy již zmíněný obecní, městský nebo krajský úřad, zajistit stabilní a předvídatelné prostředí. Jen tak může kvalitně vykonávat svoji činnost. Je tedy nasnadě nutnost úzké
a otevřené komunikace mezi ředitelem školy a zřizovatelem,“ říká chebská radní pro školství.

Pokud však není zřizovatel spokojený s vedením školy nebo má jinou představu o jejím fungování a směřování, měl by to v první řadě s ředitelem projednat. Konkurz je tedy na místě až v případě, že se v řízení školy nic nezmění a nespokojenost trvá.

„Podle mých informací a zkušeností se tohle například v Karlovarském kraji neděje. Mnozí ředitelé se dozvěděli, že budou konkurzy vyhlášeny plošně, tedy bez individuálního projednání a vyhodnocení jejich funkčního období. Ve většině případů je to tedy v situaci, kdy nikdo nevyjádřil nespokojenost nebo kritiku jejich práce,“ pokračuje Štěpánka Černá a dodává:

„Je smutné slyšet, že důvodem pro vyhlášení konkurzu je, aby si ředitelé nemysleli, že mají své křeslo jisté. Úplně nejhorší variantou jsou však zásahy politiků do samotných konkurzů a doporučení odborných komisí, které tato výběrová řízení na ředitele škol provádí. Je smutné, že si politici na ředitelské posty dosazují své kamarády, a nejen že nedbají doporučení konkurzní komise, ale mnohdy ani nezohlední kompetentnost a odbornost komisí doporučeného uchazeče, a tedy vítěze konkurzu.“

Za těchto podmínek se podle chebské radní pro školství nikdo nemůže divit, že se více než poloviny konkurzů na ředitele škol v Česku účastní pouze jeden kandidát, což omezuje možnost výběru kvalitních kandidátů pro vedení škol. Pak je ale na místě otázka, zda zřizovatelé vlastní vědí, co od svých ředitelů požadují a kam vlastně chtějí své školy směřovat?

Mgr. Štěpánka Černá, MBA

  • zastupitelka města Cheb
  • radní pro školství, kulturu a sport
  • ředitelka základní školy v Chebu
  • členka předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK)

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Vážení soutěžící v naší letní hře o lístky do Aquafora,

pokud Vás někdo bude kontaktovat nebo odpoví v komentáři, že jste vyhráli námi zveřejněnou letní soutěž, která trvá do 4. srpna 2024, není to oficiální stránka hnutí Volba pro kraj. Někdo se snaží poškodit naši soutěž. My nebudeme po celou dobu trvání soutěže nikomu soutěžní odpověď komentovat. Prosíme, nereagujte a na nic neklikejte v komentářích pod Vaší odpovědí či v soukromé zprávě. Jedná se o podvod.

Děkujeme, hnutí Volba pro kraj
... See MoreSee Less

Načíst další