Naši lidé

Sokolov dobývá podnikatelský trůn na Karlovarsku

Podnikatelské prostředí je v rámci Karlovarského kraje nejvýhodnější v Sokolově. Vyplývá to ze srovnávacích výzkumu Město pro byznys, který z hlediska dat připravuje analytická agentura Datank. Na druhé příčce se umístil Cheb, bronz berou Karlovy Vary. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí v rámci celé České republiky každoročně 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.

Sokolov dokáže dobře čerpat dotace

Vítězný Sokolov má v rámci Karlovarského kraje nejvyšší podíl dotací na celkových příjmech obce. Velmi nízké má také náklady na dluhovou službu, což svědčí o dobrém hospodaření radnice. Město lze pochválit za nadprůměrné výdaje věnované na oblast sociální péče, ale také na bydlení. Pokud jde o pracovní trh, mohou podnikatelé, kteří uvažují o rozvoji svého podnikání v regionu, využít nadprůměrný počet uchazečů o zaměstnání v přepočtu na obyvatele ve věku od 15 do 65 let. Index stáří, tedy podíl lidí ve věku do 15ti ku počtu lidí nad 65 let věku je v rámci Karlovarského kraje nadprůměrný, což je příslibem rozvoje podnikání také do budoucna. Pokud jde o webové stránky města, nalezne na nich podnikatel přehledně vše potřebné pro komunikace s veřejnou správou a mnoho dalších užitečných informací.

„Určitě bych chtěl vypíchnout stále se rozšiřující komunikaci s podnikatelským prostředím. My se každoročně už dlouhá léta potkáváme při vzájemných návštěvách s velkými zaměstnavateli. To jsou kontakty, které jsou už pravidelné, samozřejmě se snažíme zlepšovat kontakty i s menšími podnikateli. Máme to o to snazší, že řada těchto podnikatelů podniká v městských prostorách, takže s nimi řešíme i běžné problémy. Snad pozitivně vnímají to, že jsme už dlouho nezvyšovali nájemné, protože si uvědomujeme, že v dnešní době to mají opravdu těžké. Další výhodou u nás je kontinuálnost, což je v životě každého města velice dobré. Každé nově zvolené zastupitelstvo v drtivé většině navazuje na práci svých předchůdců. Spoustu podnikatelů máme také v komisích, to znamená poradních orgánech, kde je dostatek prostoru i pro to, aby nám řekli, co je v Sokolově tíží a co bychom mohli zlepšit,“ říká Jan Picka, místostarosta Sokolova a člen předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK).

Cheb uspěl v testu elektronické komunikace, v Karlových Varech přibývá firem a živnostníků

Stříbro bere na Karlovarsku město Cheb, a to mimo jiné díky nejvyššímu podílu firem s více než 250ti zaměstnanci v přepočtu na celkový počet ekonomických subjektů nebo nadprůměrnému počtu dokončených bytů v poměru ku změně počtu obyvatel. Cheb vynakládá dostatečné finanční prostředky do oblasti kultury a veřejné dopravy. Podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích obce je v rámci regionu vysoce nadprůměrný. Chebská radnice se může pochlubit nejlepším výsledkem v testu elektronické komunikace, který ověřuje rychlost a kvalitu odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy. Třetí příčku obsadily Karlovy Vary, které zaznamenávají nejvyšší meziroční změnu počtu ekonomických subjektů a mají také nejvyšší počet firem v přepočtu na obyvatele. Ve městě je největší počet dobíjecích stanic pro elektromobily. Krajské město vynakládá nadprůměrné finanční prostředky na dopravu a sport.

„Nově zvolená zastupitelstva mají jedinečnou příležitost sledovat a porovnávat výsledky své práce jak s minulým vedením, tak i s okolními městy či obcemi. Každoroční srovnávací výzkum Město pro byznys jim ukáže, zda jejich zvolená cesta vede k rozvoji jejich území, zda napomáhá dostatečně rozvoji podnikatelských aktivit a tím i celkové spokojenosti místních občanů. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových myšlenek, které dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty. Účastníci našich krajských setkání si je už bez slavnostního vyhlašování regionálních výsledků tohoto výzkumu neumí představit. Řada vítězů a oceněných jsou našimi členy, což nás velmi těší,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

***

Srovnávací výzkum Město pro byznys již šestnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina VINCI Construction CS a Svaz měst a obcí ČR.

Celkové pořadí – Město pro byznys 2022
1. Sokolov
2. Cheb
3.  Karlovy Vary
4. Mariánské Lázně
5. Ostrov
6. Kraslice
7. Aš

Zdroj informací: mestoprobyznys.cz

Bc. Jan Picka

  • bývalý ředitel Městského domu kultury v Sokolově
  • od r. 2006 v zastupitelstvu města Sokolov
  • 2010 - 2014 jedním z radních pověřených vedením městské policie
  • bývalý starosta a současný místostarosta města Sokolov zodpovědný za Odbor rozvoje města a Odbor školství, sportu a kultury
  • člen projektu Bezpečné město
  • člen komise zabývající se drogovou problematikou
  • člen Komise bezpečnosti a prevence kriminality Rady Karlovarského kraje
  • karlovarský krajský zastupitel
  • aktivní podporovatel partnerských vztahů mezi městem Sokolov a německými Schwandorfem a Saalfeldem
  • člen Mikroregion Sokolov východ
  • člen Euregio Egrensis
  • člen předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK)

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Krásno se pod vedením starosty Josefa Havla pyšní již třetím oceněním, tentokrát „Zelenou stuhou“👌

Město Krásno proměnilo i svoji třetí účast v soutěži Vesnice roku v prestižní ocenění. Nejprve získala obec ležící nedaleko Horního Slavkova „Modrou stuhu“ za společenský život.  Po covidové pauze si pak starosta Krásna Josef Havel došel pro „Bílou stuhu“ za činnost mládeže a letos uspěl potřetí, když získal „Zelenou stuhou“ za péči o zeleň, krajinu, veřejná prostranství a životní prostředí. 

„Město Krásno se tak v posledních letech stalo jednou z nejvšestrannějších a nejúspěšnějších obcí Karlovarského kraje v kategorii do 7 500 obyvatel, které se soutěže mohou zúčastnit a které rozvíjí svou obec ve všech směrech,“ říká Josef Havel, který svou kandidaturou do krajského zastupitelstva podporuje hnutí VOK – Volba pro kraj. Věří, že své zkušenosti by mohl využít i na přímé prosazování větší podpory obcí a měst Karlovarského kraje právě na krajské úrovni. Krásno však pro něj zůstane vždy na prvním místě a ve své práci starosty bude pokračovat. 

Co se týká výše zmíněných ocenění, tak tam se starosta rád o zásluhy podělí s ostatními obyvateli Krásna, bez jejichž přičinění by Krásno ocenění nezískalo. 
Zároveň doplňuje, že velkou zásluhu na zisku Zelené stuhy mají také zaměstnanci údržby města pod vedením místostarosty Petra Zahrádky, kteří se o zeleň starají.
 
„Musím rovněž poděkovat všem zastupitelům za podporu připravených projektů a zvláštní poděkování patří aktivním občanům města od dětí po seniory, kteří táhnou za jeden provaz, pomáhají dle svých možností při každé příležitosti a není jim lhostejný veřejný život. Všem patří velké díky za pomoc, a to včetně odborníků, se kterými při údržbě zeleně spolupracujeme. Nemalá je také podpora místních podnikatelů, kteří nám společně s dobrovolníky v posledních letech pomohli vysázet více než čtyři sta původních ovocných stromů a keřů ve třech alejích,“ pokračuje dále starosta Krásna a připomíná, že Zelená stuha Karlovarského kraje posunula Krásno do celostátního finále této soutěže. 

Aktivní komunitní zapojení občanů do údržby zeleně je v Krásně naprosto přirozené a všechny generace tím zároveň získávají sounáležitost s projekty, které se týkají veřejných prostranství a zeleně. Získají tím také kladný vtah k přírodě a její ochraně. Za zmínku ale určitě stojí i velká úspěšnosti starosty Josefa Havla v získávání dotační podpory pro rozvojové projekty. 

„Snažíme se dělat vše proto, aby občané Krásna mohli být hrdí na slavnou historii svého královského horního města, což nebylo vždy samozřejmostí a snažíme se, aby se zde občanům všech generací dobře žilo,“ dodává Josef Havel s tím, že výsledky celostátního kola soutěže Vesnice roku zveřejní hodnotící komise 22. listopadu při slavnostním vyhlašování v Senátu ČR. 

https://vokk.cz/clenove/josef-havel/

#hnutivolbaprokraj #volby2024 #voltetyktereznate #volte91 #karlovarskykraj #krasno #politika

Krásno se pod vedením starosty Josefa Havla pyšní již třetím oceněním, tentokrát „Zelenou stuhou“👌

Město Krásno proměnilo i svoji třetí účast v soutěži Vesnice roku v prestižní ocenění. Nejprve získala obec ležící nedaleko Horního Slavkova „Modrou stuhu“ za společenský život. Po covidové pauze si pak starosta Krásna Josef Havel došel pro „Bílou stuhu“ za činnost mládeže a letos uspěl potřetí, když získal „Zelenou stuhou“ za péči o zeleň, krajinu, veřejná prostranství a životní prostředí.

„Město Krásno se tak v posledních letech stalo jednou z nejvšestrannějších a nejúspěšnějších obcí Karlovarského kraje v kategorii do 7 500 obyvatel, které se soutěže mohou zúčastnit a které rozvíjí svou obec ve všech směrech,“ říká Josef Havel, který svou kandidaturou do krajského zastupitelstva podporuje hnutí VOK – Volba pro kraj. Věří, že své zkušenosti by mohl využít i na přímé prosazování větší podpory obcí a měst Karlovarského kraje právě na krajské úrovni. Krásno však pro něj zůstane vždy na prvním místě a ve své práci starosty bude pokračovat.

Co se týká výše zmíněných ocenění, tak tam se starosta rád o zásluhy podělí s ostatními obyvateli Krásna, bez jejichž přičinění by Krásno ocenění nezískalo.
Zároveň doplňuje, že velkou zásluhu na zisku Zelené stuhy mají také zaměstnanci údržby města pod vedením místostarosty Petra Zahrádky, kteří se o zeleň starají.

„Musím rovněž poděkovat všem zastupitelům za podporu připravených projektů a zvláštní poděkování patří aktivním občanům města od dětí po seniory, kteří táhnou za jeden provaz, pomáhají dle svých možností při každé příležitosti a není jim lhostejný veřejný život. Všem patří velké díky za pomoc, a to včetně odborníků, se kterými při údržbě zeleně spolupracujeme. Nemalá je také podpora místních podnikatelů, kteří nám společně s dobrovolníky v posledních letech pomohli vysázet více než čtyři sta původních ovocných stromů a keřů ve třech alejích,“ pokračuje dále starosta Krásna a připomíná, že Zelená stuha Karlovarského kraje posunula Krásno do celostátního finále této soutěže.

Aktivní komunitní zapojení občanů do údržby zeleně je v Krásně naprosto přirozené a všechny generace tím zároveň získávají sounáležitost s projekty, které se týkají veřejných prostranství a zeleně. Získají tím také kladný vtah k přírodě a její ochraně. Za zmínku ale určitě stojí i velká úspěšnosti starosty Josefa Havla v získávání dotační podpory pro rozvojové projekty.

„Snažíme se dělat vše proto, aby občané Krásna mohli být hrdí na slavnou historii svého královského horního města, což nebylo vždy samozřejmostí a snažíme se, aby se zde občanům všech generací dobře žilo,“ dodává Josef Havel s tím, že výsledky celostátního kola soutěže Vesnice roku zveřejní hodnotící komise 22. listopadu při slavnostním vyhlašování v Senátu ČR.

vokk.cz/clenove/josef-havel/

#hnutivolbaprokraj #volby2024 #voltetyktereznate #volte91 #karlovarskykraj #krasno #politika
... See MoreSee Less

Načíst další