Rozdělování sportovních dotací je tvrdý oříšek ve většině měst a obcí po celé České republice. Každý sport je totiž jiný a podle předsedy sportovní komise Karlovarského kraje Jakuba Novotného (hnutí VOK – Volba pro kraj) je třeba rozlišit nejen jeho ekonomickou náročnost, ale také výkonnost sportovců, počet soutěží, historii klubů nebo členskou základnu. Pravidla jsou zásadní, ale ne vždy se dají aplikovat.
„Ukazatelů, ke kterým každoročně přihlížíme, je velmi mnoho. Je ale třeba zdůraznit, že se nám podařilo v minulých letech částku na podporu sportu navýšit z třiceti na zhruba padesát milionů korun, které rozdělujeme v pěti programech,“ říká předseda sportovní komise, který se zároveň snaží prosadit zjednodušení formulářů i procesu podávání žádostí.
“Snažíme se i o regionální dopad v kraji, čili sledujeme činnost v jednotlivých okresech. Z toho vyplývá, že je třeba přihlédnout k tomu, kde působí velké kluby, a celkovou podporu sportu regionálně přizpůsobit. Podporujeme však i malé kluby a za tři roky, co jsem v komisi, se pravděpodobně nestalo, že bychom malý klub nepodpořili,“ doplňuje předseda.
Nejzásadnější jsou peníze určené na aktivity dětí a mládeže, kde jsou alokovány zhruba dvacet tři miliony korun. Tady se komise snaží podpořit všechny kluby a oddíly v kraji, které se starají o podporu pohybových aktivit dětí a vedou je ke sportu.
„Považujeme za důležité, aby děti sportovaly, ale nemůžeme dát všem stejně. Musíme zohlednit například počet dětí v klubu, počet soutěží a to jak krajských tak pak těch celorepublikových, které absolvovat stojí obvykle mnoho peněz. Dále pak kvalitu a kvalifikaci trenérů, výši členských příspěvků, ekonomickou náročnost daného sportu a dalších mnoho ukazatelů. I Národní sportovní agentura (NSA) má dnes program Můj Klub diferencován nejen podle počtu dětí, ale podle četnosti a kvality tréninkového procesu,“ pokračuje dále Jakub Novotný.
Další program se týká vrcholového sportu, kde se samozřejmě jedná o podporu top klubů a sportovců působících v nejvyšších celorepublikových soutěžích. Například podpora hokejistů, volejbalistů, nohejbalistů a florbalistů z Karlových Varů, ale také stolních tenistů, kteří se přestěhovali z Chebu do Chodova nebo házenkářek z Lázní Kynžvart a mnoho dalších. Jak týmové, tak individuální sporty. Jsou zde jasně nastavená pravidla, kdo může v programu žádat a mít šanci na podporu.
„V dalším programu se rozdělují peníze na sportovní infrastrukturu, což je program pro velké kluby a opět jsou zde jasně daná striktní pravidla. Poslední program je určen na údržbu a obnovu sportovišť. Výše žádostí je v něm omezena na dvě stě tisíc korun a dá se říci, že i tady se snažíme vyhovět a finančně pomoci většině přihlášených oddílů. Peníze rozdělujeme koeficientem a kontrolujeme, aby byl správně účel dotace. Nově se navíc tyto peníze mohou používat i na úhradu zvýšených nákladů na energie, což je pro některé kluby velmi důležité,“ doplňuje předseda sportovní komise.
Posledním a dalo by se říci, že i nejsložitějším programem na rozhodování, je podpora sportovních akcí. Těch se na území Karlovarského kraje koná velké množství a sportovní komise musí vždy pečlivě posuzovat, jaký mají regionální i nadregionální dopad. Nejde totiž podporovat pouze prestižní akce, které dávají dobré jméno regionu. Peníze si zaslouží i ti, kdo pořádají akce regionálního významu.
„Osobně se snažím vždy najít nějaký mix těchto akcí a podpořit jich co nejvíce. Důkladně ale analyzujeme rozpočet každé akce a dovolím si tady poznamenat i jeden další důležitý fakt, který hraje v našem rozhodování podstatnou roli. U každé akce sledujeme takzvané jiné zdroje, což nám dává jasný signál o tom, zda je pořadatel aktivní a snaží se získat peníze z více míst, nebo zda spoléhá jen na krajskou dotaci,“ uzavírá Jakub Novotný a dodává:
„Celkově hodnotíme ročně kolem 400 žádostí ve všech programech a není v našich silách vždy uspokojit každého, jak by si představoval. K tomu navíc ani Sportovní komise neslouží. Máme dávat nějaký ucelený návrh jak rozdělit sportovní dotace a rozhodnutí je pak na Radě kraje a zastupitelstvu. Musím ale poděkovat radním, že až na malé výjimky většinou respektuje návrhy komise a tím jí dává smysl. V komisi je nás třináct dobrovolníků a tento postoj rady je pro nás důležitý a dává nám smysl. I proto bych jim rád za jejich práci poděkoval.“
Jakub Novotný
- bývalý profesionální sportovec a kapitán České volejbalové reprezentace
- v letech 2016 - 2017 manažer volejbalové reprezentace mužů a žen
- zakladatel volejbalového klubu v Karlových Varech VK ČEZ Karlovarsko
- 2018 - 2022 karlovarský zastupitel a člen Rady Karlových Varů
- od r. 2020 předseda Sportovní komise při Zastupitelstvu Karlovarského kraje nominovaný hnutím Volba pro kraj (VOK)
- člen představenstva Dopravního podniku KV
- člen výboru Českého volejbalového svazu
Budeme aktivně spolupracovat na rozvoji kraje, říkají zvolení zastupitelé VOKu
Politické hnutí VOK - Volba pro kraj - získalo v nedávných krajských volbách tři mandáty, což je výrazné posílení pozic oproti předchozímu čtyřletému období. Pro zvolené zastupitele je důvěra obyvatel velkým závazkem, který jim dává energii do další práce a jistotu, že rozvíjet a posilovat hnutí VOK má smysl.
„Již několikrát jsem děkoval všem našim voličům a poděkuji klidně ještě jednou. Jsem velmi potěšen zejména počtem preferenčních hlasů, který mě katapultoval mezi deset nejúspěšnějších zastupitelů. Hlasy jsem sbíral zejména na Kraslicku a Sokolovsku, což je pro mě zpětná vazba za odvedenou práci nejen ve funkci starosty Rotavy,“ říká Michal Červenka.
Relativně vysoký počet preferenčních hlasů získal i místostarosta Sokolova Jan Picka, který tak svůj post krajského zastupitele obhájil. „I já musím poděkovat, a to nejen za preferenční hlasy, ale za všechny hlasy pro naše hnutí. Jsme neparlamentní stranou a považujeme tři mandáty za úspěch a novou motivaci do práce. Chceme aktivně spolupracovat na rozvoji kraje a věříme, že naše zkušenosti a odborné znalosti nebudou nově složeným vedením kraje přehlíženy,“ doplňuje Jan Picka.
Třetím zvoleným krajským zastupitelem za hnutí VOK je Martin Maleček, který se na práci v krajském zastupitelstvu těší. „Mnoho let řídím město Hroznětín a nyní budu moci své zkušenosti prezentovat na krajské půdě. Věřím, že názory a podněty zastupitelů za hnutí VOK budou brány vážně. Stále platí, že jsme patrioti Karlovarského kraje a chceme pomoci zlepšit život jeho obyvatel,“ dodal Martin Maleček.
Předseda hnutí VOK – Volba pro kraj, Michal Soukup - po analýze výsledků voleb do zastupitelstva Karlovarského kraje uvedl, že tři mandáty vnímá jako velký krok kupředu. „Vznikli jsme v Karlovarském kraji a pro obyvatele Karlovarského kraje. Jsem rád, že lidé vidí naši práci a postupně si získáváme jejich důvěru. Budeme i nadále zodpovědně pracovat na všech úrovních. V některých městech a obcích postavíme kandidátky i do komunálních voleb. Takže se budeme ucházet o přízeň voličů už za dva roky,“ uzavřel Michal Soukup.
#hnutivolbaprokraj ... See MoreSee Less
Learn More
3 CommentsComment on Facebook
Pan Červenka odvádí skvělou práci👍
To se jěště za rok nadělá zmatku.To se bude přemýšlet co udělat, aby se ta vláda udržela co nejdéle.
Tak alespon tri kousky. Na to ze jste pred volbama na me vykukovaly I z lednicky Nic moc.V opozici take dobry.Jinak preji vse dobre. Kulhanek je jiny material. Z neuspesneho politika ve volbach ministr. To jsou paradoxy pane Vanek.
Sdílíme článek o aktuální povolební situaci ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Máme velkou radost z podpory občanů pro našeho Michal Červenka - starosta Rotavy - Volba pro kraj. Michal získal 899 preferenčních hlasů a tím se zařadil do první desítky všech zvolených zastupitelů v Karlovarském kraji. Stal se rovněž nejmladším zvoleným zastupitelem pro toto období. Obrovská gratulace a všem, kteří jste jej podpořili, moc děkujeme🫶Ještě jednou bych Vám všem chtěl poděkovat za důvěru a podporu. Celý týden jsem se teď věnoval hlavně městu, protože práce nepočká. Dnes jsem si chvíli rozebíral výsledky voleb a cítím opravdu velký závazek 💪
Počtem přednostních hlasů jste mě poslali do první desítky všech zvolených zastupitelů, mezi poslance, senátory, starosty velkých měst... Stal jsem se zároveň nejmladším zvoleným zastupitelem pro toto období.
Více než dvě třetiny mých hlasů pochází z Kraslicka, což chápu jako jasný signál, že náš region se snaží vyslat výše svého přímého zástupce. A já si nesmírně vážím toho, že jste ho našli zrovna ve mně 🤝 ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
V ZŠ v Hroznětíně se daří rozvíjet technické myšlení a manuální zručnost děti. "Na tuto investici jsem hrdý," říká náš Martin Maleček, starosta města👌 ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
DNES SLAVÍME DEN ČESKÉ STÁTNOSTI
28. září slavíme památku svatého Václava, knížete českých zemí, který byl pravděpodobně roku 935 v tento den zabit svým bratrem Boleslavem. Tento čin byl velmi odsuzován, protože se jednalo nejen o bratrovraždu, ale také o porušení zákona pohostinnosti.
Svatý Václav je symbolem českého státu a jeho přemyslovské tradice a hlavním patronem české země.
Velmi pozitivně byl hodnocen pro svou zbožnost a šíření křesťanství, ale také pro udržení samostatné české státnosti i v nelehkých dobách za cenu velkých ústupků a pro obratnou domácí i zahraniční politiku.
Státním svátkem je tento den od roku 2000, v dobách totality byl vnímán jako nábožensky exponovaný a příliš se nepřipomínal. Dnes je lebka sv. Václava v tento den nesena v průvodu a vystavena ve Staré Boleslavi v rámci Národní svatováclavské pouti.
#svatyvaclav #denceskestatnosti #volbaprokraj #hnutivolbaprokraj ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
V Chebu probíhala jednání o rozvoji vzdělávání v Karlovarském kraji, kterého se zúčastnila i naše Štěpánka Černá, chebská radní pro školství.👍CHEB PODPORUJE VYSOKOŠKOLSKÉ VZDĚLÁVÁNÍ
V pondělí 23. září přijal starosta města Jan Vrba společně s radní pro školství Štěpánkou Černou děkana Pedagogické fakulty ZČU doc. RNDr. Pavla Mentlíka, Ph.D.
Společně jednali o rozvoji vzdělávání v Karlovarském kraji, potažmo na Chebsku. Jedním z bodů bylo nastavení možnosti profesního rozvoje pedagogů v rámci seminářů a workshopů.
Dále byla nastavena konkrétní spolupráce se 6. ZŠ Cheb, která se stala fakultní školou. „Společně jsme hledali možnosti podpory studentů, aby se k nám do regionu vraceli. Shodli jsme se na tom, že je důležité podporovat studijní program kombinovaného studia pro budoucí vyučující 1. stupně ZŠ, aby se nám zvyšovala kvalifikace učitelů,“ sdělila radní Černá.
Město bude určitě hledat finanční prostředky, jak vysokoškolské vzdělávání v Chebu podpořit. ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Svatováclavské setkání
Krušnohorský spolek Abertamy Vás zve 28. 9. 2024 od 10.30 hodin na 18. Svatováclavské setkání.
Akce se koná u pamětního místa kostela sv. Václava v Ryžovně. Nebude chybět Svatováclavská mše, přednáška Marka Nesrsty o provozu dolu Mauritius, tradiční krušnohorská hudba a další. K vidění bude po celý den prezentace tradičních řemesel.
A tradiční bude i krušnohorské počasí, takže doporučujeme se teple obléknout 🙂👌
#hnutivolbaprokraj #karlovarskykraj #ryzovna #krusnohorskyspolekabertamy ... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
... See MoreSee Less
0 CommentsComment on Facebook
Dobrých zpráv není nikdy dost👍 ... See MoreSee Less
1 CommentComment on Facebook
Dobrá práce 👍👍👍