O čem mluvíme

Mladé lidi do Karlovarského kraje přiláká kvalitní zaměstnání a podmínky pro život

Karlovarský kraj dlouhodobě usiluje o mladé a zejména vzdělané lidí. V nabídce je několik stipendijních programů pro studenty, na zajímavé peníze si mohou přijít dětští i praktičtí lékaři nebo zubaři. To vše jsou pobídky, které každoročně vypisuje vedení kraje s vidinou zlepšení situace. Ta se ale nelepší a problém bude patrně jinde.

„Mladé a vzdělané lidi můžeme do našeho kraje přilákat pouze nabídkou kvalitního zaměstnání a podmínek pro život. Ty ale vzhledem k nedostatku učitelů, lékařů a například i absenci dálničního spojení se zbytkem republiky nenabízíme,“ má jasno místostarosta Sokolova Jan Picka (hnutí VOK –Volba pro kraj), kandidát do senátu a kraje 2024.

O zlepšení situace se snaží jak vedení kraje, tak i jednotlivá města. Nicméně úspěchů je velmi málo. Podle starosty Březové u Sokolova Jaroslava Bělíčka kraj promarnil velkou šanci v podobě čerpání peněz z fondu Spravedlivé transformace.

„Do tohoto programu měly být zařazeny úplně jiné projekty, než ty, které současné vedení kraje upřednostnilo. Ve schválených projektech chybí takzvaná produktivní investice, tedy jednoznačná podpora vzniku nových pracovních míst, přilákání zajímavých investorů,“ říká starosta Březové, který se domnívá, že například rekonstrukce horského hotelu Klínovec mezi preferovanými a schválenými strategickými projekty být neměla.

V minulosti se spekulovalo o možnosti stavby takzvané gigafactory, tedy továrny na výrobu baterií, na území Karlovarského kraje. Jenže z myšlenky sešlo a nyní se o takové možnosti mluví v souvislosti s Moravskoslezským krajem.

„Je to škoda. Zejména na Sokolovsku je situace se zaměstnaností špatná. Například u nás v Rotavě je nabídka pracovních míst prakticky nulová. Zachraňuje nás Německo a část obyvatel dojíždí do větších měst v okolí. Transformace regionu měla být pojata trochu jinak,“ doplňuje starosta Rotavy Michal Červenka.

S výše popsaným souvisí i nízká vzdělanost v kraji. Ta je dána nejen chybějící vysokou školou, ale i nedostatkem kvalifikovaných učitelů a to zejména na základních školách.

„Tento trend se pomalu daří měnit, ale situace stále není dobrá. Chápu, že nelze všechny tyto věci změnit ze dne na den, ale čas nám stále utíká a situace v kraji se lepší jen minimálně. Každý rok slyšíme mnoho slibů, veřejnosti je představována řada vizí, ale konkrétní výsledky se nedostavují a nejsou vidět,“ doplňuje chebská radní Štěpánka Černá s tím, že vedle vzdělání, kvalitní práce a zdravotnictví je třeba nabídnout lidem i kvalitní kulturní a sportovní vyžití, které v kraji rovněž pokulhává.

O hnutí Volba pro kraj (VOK)

  • založeno v r. 2015 jako regionální politické uskupení v Karlovarském kraji
  • zakladatelem Ing. Michal Soukup, karlovarský patriot, který vede hnutí po celou dobu
  • důvodem založení bylo rozčarování z vývoje politické situace v regionu
  • hnutí se širokou členskou základnou
  • v r. 2023 působí v hnutí Volba pro kraj:
  • 1 krajský zastupitel, 75 obecních zastupitelů, 8 starostů, 5 místostarostů, 15 zástupců v komisích a výborech kraje
  • více na vokk.cz

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
V úterý 4. dubna proběhlo v Hroznětíně jednání členů ORP (obce s rozšířenou působností Ostrov), jehož předsedou je Martin Maleček, starosta města Hroznětín, člen předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK), lídr a kandidát do krajských voleb 2024.

Hlavním tématem setkání byly informace k blížící se kampani do krajských a senátních voleb. Kandidátem do senátních voleb za Sokolovsko je Jan Picka, místostarosta města Sokolov a člen předsednictva našeho hnutí. 

 #krajskeasenatnivolby2024 #hnutivolbaprokraj #voltetyktereznate

V úterý 4. dubna proběhlo v Hroznětíně jednání členů ORP (obce s rozšířenou působností Ostrov), jehož předsedou je Martin Maleček, starosta města Hroznětín, člen předsednictva hnutí Volba pro kraj (VOK), lídr a kandidát do krajských voleb 2024.

Hlavním tématem setkání byly informace k blížící se kampani do krajských a senátních voleb. Kandidátem do senátních voleb za Sokolovsko je Jan Picka, místostarosta města Sokolov a člen předsednictva našeho hnutí.

#krajskeasenatnivolby2024 #hnutivolbaprokraj #voltetyktereznate
... See MoreSee Less

Včera, tedy 5. dubna, uplynulo třicet let od smrti Kurta Cobaina. Zpěváka skupiny Nirvana. Tedy nadčasové skupiny, která mnohým z nás zpestřovala rannou éru budování kapitalismu. Vzpomínáme. ... See MoreSee Less

1 CommentComment on Facebook

*mnohým

Velikonoční sobota 30. 3. 2024 se v Březové u Sokolova nesla ve sportovním duchu. Konal se zde 1. ročník Velké ceny CAOKK - SHODOKAN CUP - O POHÁR STAROSTY MĚSTA BŘEZOVÁ, Jaroslava Bělíčka (člen hnutí Volba pro kraj). Město Březová bylo rovněž hlavním partnerem této sportovní události.

Pohár starosty města nemohl zahájit nikdo jiný, než právě starosta města Jaroslav Bělíček. Pozvání přijal další člen hnutí Volba pro kraj, Jan Picka, místostarosta města Sokolov. Organizátoři akce, které se zúčastnilo téměř 130 závodníků z 12 sportovních oddílů karate, k akci dodávají: "Jsme potěšeni, že jsme mohli nastartovat novou tradici nového kvalitního turnaje v Karlovarském kraji."

#hnutivolbaprokraj #volbaprokraj #voltetyktereznate #brezovausokolova
... See MoreSee Less

2 CommentsComment on Facebook

Jedná se o prezentaci sportovní akce nebo politického hnutí? 🤔😁

Staročeské medové jidášky pekla naše Štěpánka Černá na tradičním Velikonočním jarmarku v Chebu. Oblíbená akce spojená s příchodem Velikonoc bývá věnována tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě. V průběhu dne byl pro všechny připraven bohatý doprovodný program, v němž nechyběla vystoupení dětských souborů. Kdo by si chtěl doma upéct Staročeské medové jidášky, najde recept v našem videu. Krásné Velikonoce i Vám, krajánci🐣 ... See MoreSee Less

2 CommentsComment on Facebook

Děkuji Recept jsem vyzkoušela.super

👍👍👍

3 weeks ago

... See MoreSee Less

Načíst další