O čem mluvíme

Mladé lidi do Karlovarského kraje přiláká kvalitní zaměstnání a podmínky pro život

Karlovarský kraj dlouhodobě usiluje o mladé a zejména vzdělané lidí. V nabídce je několik stipendijních programů pro studenty, na zajímavé peníze si mohou přijít dětští i praktičtí lékaři nebo zubaři. To vše jsou pobídky, které každoročně vypisuje vedení kraje s vidinou zlepšení situace. Ta se ale nelepší a problém bude patrně jinde.

„Mladé a vzdělané lidi můžeme do našeho kraje přilákat pouze nabídkou kvalitního zaměstnání a podmínek pro život. Ty ale vzhledem k nedostatku učitelů, lékařů a například i absenci dálničního spojení se zbytkem republiky nenabízíme,“ má jasno místostarosta Sokolova Jan Picka (hnutí VOK –Volba pro kraj), kandidát do senátu a kraje 2024.

O zlepšení situace se snaží jak vedení kraje, tak i jednotlivá města. Nicméně úspěchů je velmi málo. Podle starosty Březové u Sokolova Jaroslava Bělíčka kraj promarnil velkou šanci v podobě čerpání peněz z fondu Spravedlivé transformace.

„Do tohoto programu měly být zařazeny úplně jiné projekty, než ty, které současné vedení kraje upřednostnilo. Ve schválených projektech chybí takzvaná produktivní investice, tedy jednoznačná podpora vzniku nových pracovních míst, přilákání zajímavých investorů,“ říká starosta Březové, který se domnívá, že například rekonstrukce horského hotelu Klínovec mezi preferovanými a schválenými strategickými projekty být neměla.

V minulosti se spekulovalo o možnosti stavby takzvané gigafactory, tedy továrny na výrobu baterií, na území Karlovarského kraje. Jenže z myšlenky sešlo a nyní se o takové možnosti mluví v souvislosti s Moravskoslezským krajem.

„Je to škoda. Zejména na Sokolovsku je situace se zaměstnaností špatná. Například u nás v Rotavě je nabídka pracovních míst prakticky nulová. Zachraňuje nás Německo a část obyvatel dojíždí do větších měst v okolí. Transformace regionu měla být pojata trochu jinak,“ doplňuje starosta Rotavy Michal Červenka.

S výše popsaným souvisí i nízká vzdělanost v kraji. Ta je dána nejen chybějící vysokou školou, ale i nedostatkem kvalifikovaných učitelů a to zejména na základních školách.

„Tento trend se pomalu daří měnit, ale situace stále není dobrá. Chápu, že nelze všechny tyto věci změnit ze dne na den, ale čas nám stále utíká a situace v kraji se lepší jen minimálně. Každý rok slyšíme mnoho slibů, veřejnosti je představována řada vizí, ale konkrétní výsledky se nedostavují a nejsou vidět,“ doplňuje chebská radní Štěpánka Černá s tím, že vedle vzdělání, kvalitní práce a zdravotnictví je třeba nabídnout lidem i kvalitní kulturní a sportovní vyžití, které v kraji rovněž pokulhává.

O hnutí Volba pro kraj (VOK)

  • založeno v r. 2015 jako regionální politické uskupení v Karlovarském kraji
  • zakladatelem Ing. Michal Soukup, karlovarský patriot, který vede hnutí po celou dobu
  • důvodem založení bylo rozčarování z vývoje politické situace v regionu
  • hnutí se širokou členskou základnou
  • v r. 2023 působí v hnutí Volba pro kraj:
  • 1 krajský zastupitel, 75 obecních zastupitelů, 8 starostů, 5 místostarostů, 15 zástupců v komisích a výborech kraje
  • více na vokk.cz

Sociální média

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Vážení soutěžící v naší letní hře o lístky do Aquafora,

pokud Vás někdo bude kontaktovat nebo odpoví v komentáři, že jste vyhráli námi zveřejněnou letní soutěž, která trvá do 4. srpna 2024, není to oficiální stránka hnutí Volba pro kraj. Někdo se snaží poškodit naši soutěž. My nebudeme po celou dobu trvání soutěže nikomu soutěžní odpověď komentovat. Prosíme, nereagujte a na nic neklikejte v komentářích pod Vaší odpovědí či v soukromé zprávě. Jedná se o podvod.

Děkujeme, hnutí Volba pro kraj
... See MoreSee Less

Načíst další